Společnost Zero Gravity, nabízející coby turistickou atrakci lety dopravním letadlem po parabolické dráze, při nichž pasažéři zažívají stav beztíže, nyní přišla s novou nabídkou. Ve svém letadle zřídila laboratoř pro vědecké experimenty.
Univerzity, výzkumné ústavy a soukromé firmy mohou ve stavu beztíže studovat například chování biologických vzorků, což má význam pro biomedicínský a farmaceutický výzkum. Užitečné to může být i pro fyziky a materiálové inženýry. V letadle však stav beztíže trvá vždy jen několik desítek sekund, takže experimenty vyžadující delší čas budou stále možné pouze na Mezinárodní vesmírné stanici.
ČTĚTE TAKÉ: Ve vesmíru naplno startuje éra soukromníků
Aby bylo dosaženo stavu beztíže, musí letadlo proletět sérií parabolických oblouků, které připomínají jízdu po horské dráze. Pasažéři při strmém výstupu i sestupu na sobě pociťují zatížení rovnající se dvojnásobku jejich tělesné váhy, odměnou jim však je stav beztíže, když letadlo vystoupá na vrcholek dráhy a výkon motorů se prudce sníží.
Zero Gravity už od roku 2004 uskutečnila přes dvě stě takových letů. Kromě turistů a nejrůznějších celebrit (včetně slavného astrofyzika Stephena Hawkinga) už službu několikrát využili také filmaři. Natáčely se tak mimo jiné některé scény Apolla 13. Letadlo s novou laboratoří má poprvé vzlétnout 22. července.
Foto: profimedia.cz