Český klub skeptiků Sisyfos udělil dnes recesistické ceny Bludný balvan za rok 2008. Cílem ocenění je upozornit na "přínos jednotlivců i různých spolků k matení české veřejnosti a rozvoji blátivého způsobu myšlení". Dvě z cen letos nepřímo získala Česká televize za záhadologický pořad Detektor.
Balvan pro Radu České televize
Sisyfos uděluje Bludný balvan v kategoriích družstev a jednotlivců. Zlatý Bludný balvan v kategorii družstev získala Rada České televize za "promyšlenou a vytrvalou obhajobu vysílání vzdělávacího cyklu České televize Detektor". Pořad vyrobila společnost Vachler Art Company a televize v prvním čtvrtletí loňského roku odvysílala na programu ČT1 celkem dvanáct dílů. Detektor se zabýval domnělými nerozluštěnými tajemstvími a hlavní slovo v něm měli nejrůznější záhadologové stavějící proti vědeckému vysvětlení alternativní hypotézy. Jednotlivé díly se týkaly například Tunguského meteoritu, kruhů v obilí nebo UFO.
ČTĚTE TAKÉ: Objektivita podle České televize
"Bludný balvan považuji za určitou nadsázku a recesi, které rozumím, protože Český klub mluvčích uděluje také podobnou cenu, jmenuje se Němá barikáda," komentuje rozhodnutí Sisyfa pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí České televize Ladislav Šticha. K samotnému Detektoru říká: "Že dramaturgie pořadu neodpovídala úplně našim původním představím, to jsme říkali už tehdy. Vysílání jsme přerušili a proběhlo několik jednání s tvůrci. Nakonec jsme se na koncepci Detektoru nedohodli, takže se už vysílat nebude."
Předseda Rady České televize Jiří Baumruk důvod pro udělení Bludného balvanu nevidí. "Rada Detektor neobhajovala. Dostali jsme na něj hromady stížností, kterými jsme se zabývali. Rada žádné pořady zakazovat nemůže, není to v její pravomoci. Tím méně z důvodů, které nemají oporu v zákoně. Nicméně mimo jiné na základě kritiky prezentované prostřednictvím stížností Radě České televize asi televize usoudila, že je to nezdařený pokus a Detektor v klidu zastavila. Vždyť skončil asi po třech měsících."
Podle Štichy Česká televize připravuje podobný pořad, do kterého se však bude snažit vtáhnout více vědců. "I oni nesou svůj díl viny, protože často nejsou ochotni v médiích vystupovat, odmítají svůj komentář přizpůsobit laickému publiku."
Bronzoví kreacionisté
Stříbro v kategorii družstev získaly "společnosti MAKAM, sro. a Amaranta, sro. spojené pod značkou VodaEco za úspěšný prodej přístroje k revitalizaci vody podle Grander®Technologie."
Bronz patří sdružení Maranatha "za propagaci biblického kreacionismu vydávaného za vědu". Sisyfa zaujalo vydáním knihy „Genesis konflikt - Jsme dokonalým projektem nebo senzačním shlukem náhod?", především však uspořádáním devítidenního cyklu přednášek Kde jsme ztratili křídla autora zmíněné knihy, profesora Waltera J. Veitha z Jihoafrické republiky.
Autor tohoto článku se jedné z přednášek zúčastnil. Sdružení Maranatha je napojeno na Církev adventistů sedmého dne, která propaguje nejtvrdší podobu kreacionismu, a přednáška podle toho vypadala. Země je stará méně než deset tisíc let, dinosauři ji obývali spolu s lidmi, vyhubila je světová potopa... Je to jistě legitimní pohled na historii života na Zemi, držíme-li se ve světě legend a mýtů. S vědou však skutečně nemá nic společného, jakkoli se profesor Veith pokouší tvrdit opak.
Individuální ceny - opět Detektor
Zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců získal Josef Jonáš "za objev řízené a kontrolované detoxikace, která by mohla zajistit zdravé fungování organismu po celý život a prodloužit jej až někam k bájné hranici."
Druhé místo bylo uděleno opět v souvislosti s pořadem Detektor. Patří Darje Macákové, šéfdramaturgyni Centra publicistiky ČT, "za odvážné prosazení průkopnického seriálu Detektor do vysílání České televize na divácky nejsledovanějším okruhu ČT1".
Na bronzový stupínek vystoupal Emil Páleš, "za objev andělů, nad nímž oponenti ztratili dech a církev je v rozpacích".
Foto: Český klub skeptiků Sisyfos, ČT24