Bouře přeruší elektrické vedení a celý dům se ponoří do tmy? Pokud ale před domem stojí hybridní vůz a ve sklepě je záložní zdroj, domov klidně funguje bez větších omezení dál.
Nikdo s tím nepočítal, nebylo to v plánech a výrobce to nedoporučuje. To ale neznamená, že se z hybridního vozu nemůže stát někdy pohodlný, jindy možná i životně důležitý zdroj elektřiny. Podle Willetta Kemptona z Centra pro energii a ochranu životního prostředí na Delawarské univerzitě jsou energetické možnosti rostoucího počtu „automobilů s baterií“ podceňované.
Hybridní vozy fungují tak, že během jízdy na benzinový motor zároveň nabíjejí velkou baterii. V ní nashromážděnou energii pak používají třeba při pomalé jízdě po městě nebo při parkování, kdy se přepnou pouze na tichý elektrický pohon, případně si ve vyšších rychlostech pomáhají součtem výkonů obou motorů, benzinového i elektrického. Vyrobenou elektřinu však lze také z baterie odebírat. Žádný z vozů sice nemá přímo zásuvku, kam by stačilo zasunout kabel, ale příprava na napojení do sítě je, třeba u Toyoty Prius, poměrně snadná.
Richard Factor z New Jersey si například domov vybavil vlastním záložním systémem napojeným na „hybrida“. V domě má soustavu několika UPS (Uninterruptible Power Supply), což jsou zařízení v domácnosti nejčastěji používaná jako energetické záloha k počítačům: při výpadku poskytnou člověku pár minut na to, aby si uložil rozdělanou práci. Proud vedený z Toyoty Prius dobíjí baterie v UPS, které zajišťuje domu energii. Factor tvrdí, že při šestihodinovém výpadku spálil jeho vůz pouze necelé čtyři litry benzinu. Podobnou zkušenost má i Christopher Swinney z Floridy. Jak řekl listu New York Times, jeho automobil bez problémů uživí v domě veškeré spotřebiče s výjimkou klimatizace.
Autor: -lbz-
Ilustrační foto: MEDIACOP