Vánoční dárky: přes plyšáka poznáte své dítě

5. 12. 2016 05:00
bez popisku 868792
bez popisku 868792

Nekupujte dětem pod vánoční stromeček hračky, které jsou sice módní, ale vašim potomkům vlastně nic nedají. Hračky by měly děti především rozvíjet, radí klinický psycholog Petr Křenek, který se tomuto tématu věnuje dlouhé roky.

Jaké hračky by měli rodiče - pardon, Ježíšek - dávat dětem pod stromeček?

Všechny, které jsou tvůrčí. Každá taková hra nebo hračka je bezvadná.

Vy takové hračky své sedmileté vnučce kupujete?

Kupujeme vždy hračky užitné, slušné. Syn a ostatní příbuzní ale kupují třeba panenky Monster High nebo jiné hrůzy. Obchody nabízejí i jiné kýče, třeba takové ty koníky s křídly. Přesmykli jsme se do komerčního hávu a necháme si diktovat od kapitánů průmyslu.

Jaká je tedy z vašeho pohledu správná, tvůrčí hračka?

Taková, která dítěti něco dá, při níž je aktivní. Ale když koupíte třeba automatického robota, který chodí po bytě, chlapec si k němu pouze sedne a dívá se, jak stroj pochoduje. Takových hraček je v obchodech bohužel čím dál více. Na spoustě hraček jsou navíc ohromné disproporce, mají třeba obrovitánské hlavy, nadměrně velké oči, barvy jsou prapodivné. Panenky jsou mnohdy vytvořené podle momentálních měřítek královen krásy, což absolutně neodpovídá skutečnosti. Holčičky se pak snaží je napodobovat. Srovnává se, nakolik je shodná s doporučovaným prototypem, který nám předkládají módní časopisy, televize, nebo právě i hračky. Pak se divíme, že se už ve dvanácti, třinácti letech objevuje u některých holčiček anorexie a bulimie.

Co mají ale dělat rodiče dítěte, které napíše dopis Ježíškovi, kde je třeba hned několik nevhodných hraček?

Je možné dítěti pořídit třeba jednu takovou hračku ze seznamu, ale ne všechny. A říct mu třeba, že ty ostatní už Ježíšek neměl, ale že mu přinesl něco jiného, hodnotnějšího. Hračka musí mít pro dítě především přínos pro jeho rozvoj, tříbit jeho dovednosti, paměť. Nevím, co se může tříbit, když dítěti koupíte umělého psa, který chodí, kroutí hlavou a ocáskem a štěká. Hračka má sloužit k rozvoji psychických, ale třeba i motorických schopností. V poslední době jsou hodně módní elektronické hračky. Myslím, že je to i díky společensko-ekonomickému efektu. Slouží nejen dětem, ale i jejich rodičům. Ukazují, že si tyto hračky mohou dovolit. Něco jiného jsou auta na dálkové ovládání. Když si k tomu kluci postaví třeba dráhu z kamínků a pak závodí, kdo dojede do cíle rychleji. Jeden obchodní řetězec teď před Vánoci nabízí robota za více než šest tisíc korun. Ale co u dítěte rozvíjí? Jenže když přijde návštěva, mohou se s ním chlubit. Takové hračky rovněž označují společenské postavení dítěte. A věřte, že některé děti si toho jsou sakramentsky vědomy.

* Jaké jsou například vhodné hračky pro děti?

* Měly by se dětem kupovat napodobeniny zbraní?

* Co si myslí psycholog o počítačových hrách?

* Je možné přes hračky poznat, jaké bude dítě v dospělosti?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Pavel BarochFoto: , Glück Dalibor

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ