Češi v zajetí stresu. Spotřeba antidepresiv stoupá

12. 12. 2016 16:16
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Předvánoční shon začíná plnit ordinace psychologů a psychiatrů. Nejde ale jenom o nejvýznamnější svátky v roce, stres likviduje Čechy průběžně. Spotřeba antidepresiv u nás stoupá a významně přibývá neurotických poruch.

Boj se stresem převrátil pětatřicetiletému IT specialistovi Štěpánu Vikovi život naruby. "Začalo to nenápadně. Byl jsem unavený, vytáčely mě naprosté maličkosti," popisuje. Jenže bylo stále hůř. "Postupně jsem neměl radost vůbec z ničeho. Nebavilo mě chodit na večírky, kupovat blízkým dárky. Cítil jsem permanentní tlak," pokračuje s tím, že jeho rozhozená psychika souvisela především s pracovním přetížením. Povinností přibývalo a on si myslel, že to prostě nějak udělá. Neudělal. "Nakonec jsem se zhroutil a skončil v péči psychologů," přibližuje chvíle, kdy si sáhl na úplné dno. Změnil práci a přístup k životu. A z otřesných zážitků se pomalu zotavuje.

Práce i Vánoce

Do podobné pasti mají přitom namířeno miliony Čechů. Podle posledního průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR z roku 2015 se cítí ve stresu a pod tlakem času 36 procent z nás. "Míra stresu se pochopitelně výrazně mění s věkem. Nejvíce mu jsou vystaveni lidé ve věku od 35 do 54 let, poté se výskyt stresu zásadně snižuje," říká socioložka Michaela Röschová.

Mezi nejčastější příčiny patří přetlak v zaměstnání. Podle dat zveřejněných Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci s ním bojují dvě třetiny Čechů. Někdo nezvládá nevyhovující kolektiv, jiný velké množství práce, další chování nadřízených. Pocity začínající staženým žaludkem pak snadno končí syndromem vyhoření nebo ještě hůře: kardiovaskulárními obtížemi či selháváním imunity.

Stresuje nás ale nejen práce. "Pro Čechy je ve srovnání s jinými evropskými zeměmi větším zdrojem stresu rodinný život a volný čas," překvapuje Röschová. To je aktuální právě před Vánocemi. Podle odborníků naši duševní pohodu nemusí nahlodávat jenom shon související se sháněním dárků a uklízením bytu, ale také vidina častých svátečních návštěv. Zkrátka strach z toho, že se setkáme s příbuznými, které bychom raději neviděli.

Čtěte TÝDEN!

"Rodina je často příčinou toho, jak zvládáme či nezvládáme stres a co se nám v životě děje. Takže jsou pro část lidí svátky pohody, klidu a míru spíše noční můrou," vysvětluje psycholožka Martina Viewegová z Psychoterapie Anděl. Někdo zažene svíravé předvánoční pocity několika kelímky svařáku, v mnoha případech je ale situace daleko vážnější. Roste prodej uklidňujících léků (viz Češi a spotřeba antidepresiv). Nejvíce pak koncem roku. "Z loňského prodeje je patrné, že největší zájem o ně byl v 51. týdnu, tedy těsně před Vánocemi," říká Michal Petrov, mluvčí lékárenského řetězce Dr. Max.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Lukáš Seidl, Pavel CechlFoto: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ