Zemřel <span>Kolumbův navigátor</span> raketového věku

Věda a technika
27. 5. 2008 12:37
Ernst Stuhlinger se svým šéfem Wernherem von Braunem.
Ernst Stuhlinger se svým šéfem Wernherem von Braunem.

Ernst Stuhlinger se svým šéfem Wernherem von Braunem.Ernst Stuhlinger pracoval jako hlavní vědec na americkém raketovém programu v padesátých letech, který táhli z Německa dovezení odborníci v čele s Wernherem von Braunem. Zemřel v neděli ve věku 94 let.

Stuhlinger byl v roce 1950 s celou skupinou německých odborníků přesunut do Huntsvillu, kde Americká armády zřídila Velitelství raketových laboratoří (Ordnance Missile Laboratories). Zde začínal pracovat na raketách, které měly Američany vynést do kosmu a v následujících letech se účastnil vesmírného závodu se Sovětským svazem.

„V mnoha ohledech byl Stuhlinger nejdůležitějším technikem zlaté éry dobývání vesmíru, společně s von Braunem a Rusem Sergejem Koroljovem, který stvořil první umělou družici, Sputnik," říká huntsvillský obchodník Ralph Petroff, který vede skupinu usilující o návrat „nejlepší rakety všech dob" - Saturnu V - do služby. Právě Saturn V se postaral o to, že se Američané dostali na Měsíc. „Jestliže byl von Braun Kolumbem 20. století, pak Stuhlinger byl jeho navigátorem a zástupcem," popisuje Petroff osobnost raketového inženýra.

Květiny pro ruského soupeře

Všichni spolupracovníci si přitom Stuhlingera pamatují jako obrovsky vstřícného a za všech okolností slušného a milého člověka. Závod s Rusy, mnohými považovaný téměř za souboj na život a na smrt, on neuznával. Největší Stuhlingerovo dílo, raketa Saturn V.„Pro něj bylo důvodem pro cesty do vesmíru otevření nové hranice všem," říká o něm bývalý technik NASA a autor knih o dobývání vesmíru Homer Hickam. Přitom právě Stuhlinger měl ze všech největší důvod brát soupeření s Rusy osobně.

Za druhé světové války bojoval v Německé armádě na východní frontě, u Moskvy a Stalingradu, kde také padl jeho bratr. On sám měl nadosmrti zjizvenou ruku od střepiny z rakety. Tu pro sovětskou armádu navrhl právě Koroljov, jeho pozdější „nepřítel" v boji o dobytí vesmíru. Letos v lednu, při padesátém výročí vypuštění amerického satelitu Explorer, pak poslal po Koroljovově dceři květiny na jeho hrob.

Hubble i nedůvěra v chemický pohon

Stuhlinger také už v padesátých letech uvažoval o zařízení, ze kterého se nakonec vyklubal Hubblův teleskop. Od počátku také s von Braunem prosazoval využití iontového motoru pro cesty na jiné planety. Oba vědci nevěřili, že by se bylo možné dostat na Mars s klasickým chemickým raketovým pohonem. Jak dokázala kromě jiného právě v neděli sonda Phoenix, jde to.

Stuhlingerův kolega Konrad Dannenberg, který s ním pracoval skoro sedmdesát let, však tvrdí, že kdyby se v šedesátých letech Američané vydali cestou intového motoru, byly by dnes možná už lidé na Marsu. „Jakmile se dostanete na oběžnou dráhu Země a jakmile vyrazíte na cestu k Měsíci nebo Marsu, měli byste použít takový pokročilý pohonný systém."

Tak jako tak, pro americké i světové dobývání vesmíru byla neděle díky přistání na Marsu a smrti průkopníka dnem šťastným i smutným.

Autor: - lbz -

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ