Zemřel sovětský kosmonaut Grečko. Pomáhal i Remkovi

Věda a technika
8. 4. 2017 16:42
Bývalý sovětský kosmonaut Georgij Grečko.
Bývalý sovětský kosmonaut Georgij Grečko.

Bývalý sovětský kosmonaut Georgij Grečko v sobotu zemřel ve věku 85 let. Do kosmu na orbitální stanici Saljut se dostal Grečko dostal třikrát na lodích Sojuz jako palubní inženýr. V roce 1978 přivítal jako člen dlouhodobé základní posádky stanice Saljut 6 loď Sojuz 28, kde byl i první československý kosmonaut Vladimír Remek. 

Podle Grečkovy dcery Olgy zemřel její otec v sobotu ráno v moskevské nemocnici v důsledku vysokého věku a řady chronických onemocnění.

První let v kosmické lodi Sojuz 17 absolvoval Grečko v roce 1975. Druhý let pak o dva roky později, kdy pobyl na stanici Saljut 6 tři měsíce, což byl tehdy světový rekord.

Třetí let absolvoval až o osm let později. Letěl na osm dní se Sojuzem T-14 na orbitální stanici Saljut 7. V té době mu bylo 54 let.

Celková délka těchto tří Grečkových letů činí 134 dnů, 20 hodin, 32 minuty a 58 sekund, připomněl TASS. Na konto si připsal i jeden výstup do volného vesmíru v délce jedné hodiny a 28 minut.

Remkův souputník z lodi Sojuz 28 Alexej Gubarev zemřel v únoru 2015.

Foto: ČTK/AP/Mikhail Metzel

Další čtení

Nové brýle společnosti Meta

Konec zírání do mobilů. Meta představila revoluční brýle s displeji a za fajn cenu

Věda a technika
18. 9. 2025
Pták Dodo v muzeu ve Vídni.

Firma chce oživit mamuta i blbouna nejapného. Už má prý pravlka

Věda a technika
Aktualizováno: 17. 9. 2025 22:02
ilustrační foto

Rusko chce porazit Muska a vyvinout vlastní satelity jako Starlink. Vtip? Ne

Věda a technika
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ