Výběr nejzajímavějších prehistorických ženských figurek nalezených v Itálii mohou zájemci zhlédnout až do 30. března v archeologickém muzeu ve východoitalském městě Ancona. Informovala o tom agentura ANSA.
Na výstavě s názvem Ženy, nebo bohyně? je k vidění přibližně dvanáct venuší objevených ve středoitalském kraji Marche. Pocházejí však z různých období a z různých archeologických kultur. Nejstarší vystavená figurka je datovaná do doby před 25 tisíci lety a nejmladší do pátého tisíciletí před naším letopočtem.
Na výstavu láká plakát s fotografií takzvané venuše, kterou archeologové objevili před nedávnem v italském jeskynním systému Frasassi. Figurka je vyřezaná z krápníku, nemá vyznačený obličej, zvýrazněné má naopak pohlavní orgány, nohy i velké břicho.
ČTĚTE TAKÉ: U Znojma se našla další soška stará sedm tisíc let
Pravěké figurky zpodobňující ženy dostaly název venuše po římské bohyni lásky a krásy Venuši, protože archeologové dříve soudili, že se jedná o soudobý ideál ženské krásy. Nyní se má převážně za to, že tyto ženské sošky byly předmětem kultu plodnosti.
První rozpoznaný nález venuše byl zaznamenán roku 1864 ve Francii. Od té doby bylo na území celé Evropy nalezeno přibližně sto venuší. Za jednu z nejdokonalejších a nejkrásnějších ženských plastik doby kamenné považuje řada odborníků slavnou Věstonickou venuši z jižní Moravy vyrobenou před přibližně 29 tisíci lety. V mnoha směrech je unikátní i Petřkovická venuše stará 23 tisíc let. Je totiž nejen jedinou štíhlou venuší nalezenou v Evropě, ale i jedinou venuší objevenou na severu Moravy.
Foto: profimedia.cz