Podobně jako digitální seznamky pro lidi se už dnes používají k párování zvířat v zoologických zahradách internetové plemenné knihy. Databáze obsahující informace o pohlaví, věku a hmotnosti využívá podle agentury AP asi 200 zoologických zahrad ve Spojených státech a několik zoo z dalších zemí. A informací dostupných na internetu bude přibývat.
Američtí chovatelé nyní připravují nový program, který na web dostane také informace o oblíbených jídlech zvířat nebo o jejich zálibách a zvláštnostech.
Od 80. let minulého století se začaly chovné knihy převádět z papírové podoby do počítačových databází. Základní informace - genealogický strom, lékařskou anamnézu, věk a hmotnost - do nich zadávají správci. Data jsou pak soustředěna na jednom místě, kde je odborníci analyzují a vytváří "hlavní plán" pro páření a plození potomstva. Databáze ale nejsou dostatečně rychle aktualizovány a neobsahují všechny informace.
Životně důležité informace
"Velké populace v divočině se páří náhodně," vysvětluje ředitel sbírek zvířat Zoo Riverbanks Ed Diebold. "V zajetí jsou ale takové populace výrazně menší, takže si nemůžete dovolit pářit zvířata například v těsné příbuzenské linii. Proto existují plemenné knihy," doplnil. Pečlivé plánování mezi zahradami zajišťuje, že se páří geneticky velmi různá zvířata.
Zoo Riverbanks v Columbii je jedním z dvacítky vybraných pro testování programu ZIMS. Program by měl být spuštěn do dvou let. Dalším testovacím místem bude také zábavný park Walt Disney World, který se stará o jedny z největších sbírek plemenných knih v USA.
"Plemenné knihy jsou klíčem k našim dlouhodobým chovným plánům," řekl John Lehnhardt, zoolog v Disney's Animal Kingdom (Disneyovo království zvířat) v Orlandu na Floridě. "Chceme zajistit, že tady ohrožené druhy budou i v budoucnosti a právě o tom jsou naše knihy. O co se snažíme, je vlastně pojišťovací účet zvířecích druhů," vysvětlil agentuře AP.
Ilustrační foto Profimedia