Dospělí jedinci nově objevené žabičky měří v průměru 11,4 milimetru. Druh pojmenovaný Noblella pygmaea dosud unikal pozornosti vědců nejen díky svým nepatrným rozměrům, ale také zásluhou maskovacího zbarvení. Domorodí obyvatelé peruánského národního parku Manú o něm však věděli už dlouho. Právě oni zoology na trpasličí žábu upozornili.
Žába obývá mlžný horský prales v nadmořské výšce nad 3000 metrů. Tamní klima je extrémně vlhké a relativně chladné, s průměrnou roční teplotou 11 °C. Objev miniaturního obojživelníka tak vysoko v horách nikdo nečekal, protože ve vyšších nadmořských výškách jsou živočišné druhy zpravidla větší než jejich blízcí příbuzní z nížin.
Samičky druhu Noblella pygmaea kladou pouze dvě vajíčka, která jsou ve vztahu k tělu obrovská, mají čtyři milimetry v průměru. Nejsou kladena do vody jako u většiny žab, ale do mechu nebo vlhkých listů. Pulci jsou proto ihned po vylíhnutí schopni života na vzduchu.
Němečtí a peruánští zoologové, kteří objev zveřejnili v odborném časopise Copeia, zdůrazňují, že obojživelníci peruánských horských pralesů nejsou zatím dostatečně prozkoumáni, takže v příštích letech mohou následovat objevy dalších druhů.
O titul nejmenší žáby světa soupeří kubánská žabička Eleutherodactylus iberia a brazilská Brachycephalus didactylus. Dospělí jedinci obou druhů dosahují délky pouze 9,6 až 9,8 milimetru.
Foto: Alessandro Catenazzi