Zvířecí špionážní thriller

Věda a technika
14. 4. 2007 13:36
16_věda
16_věda

16_vědaPři sledování zvířat uprostřed džunglí tropických i městských využívají zoologové moderní triky: fotoaparáty s detektory pohybu i angažované pozorovatele s mobilem.

Neuplyne měsíc, aby se ve světovém zpravodajství neobjevila cenná fotografie tvora, o kterém si už většina lidí myslela, že se přestěhoval, nemnoží se, vyhynul, nebo dokonce nikdy neexistoval. Naposledy to byl nepříliš kvalitní noční snímek králíka krátkouchého ze Sumatry. Vzácný pruhovaný živočich byl před tím vyfotografován jen jednou před sedmi lety, vědci ho na vlastní oči zahlédli naposledy v roce 1972.
    Světový fond na ochranu přírody (WWF) má k dispozici několik sad „fotografických pastí“, jak se aparátůmfotografují s infračerveným detektorem říká. Právě teď  třeba ve střední Americe, dlouhodobě také sledují v džungli bloumající tygry na Sumatře. Třicet kamer je rozmístěno tak, že na šedesát čtverečních kilometrů připadá jedna. Kontrola stanovišť zabere vědeckému týmu celý měsíc. Získané informace však stojí za to, člověk by totiž tak dlouho pozorovat nedokázal, navíc by se k němu tygr nejspíše ani nepřiblížil. „Snažíme se o životě ohrožených tygrů zjistit maximum, kde a jak často se pohybují,“ říká šéfka programu Sybille Klenzendorfová.
    V mokřadech amerického státu Arkansas se už honba za údajně padesát let vyhynulým datlem knížecím proměnila v téměř vojenskou výzvědnou operaci. Velkého datla s červenou čupřinou na hlavě zachytili vědci na rozmazané video už v roce 2005; jenže možná šlo o jeho příbuzného, datla chocholatého. Od té doby se nedaří tajemného opeřence znovu najít, natož spočítat místní populaci. Do akce byly povolány citlivé mikrofony, které měly zachytit charakteristické klepání do kmenu stromu. Následovaly fotografické pasti a od letošního února sledují nebe v okolí řeky Cache dvě robotické kamery. Neustále natáčejí ve vysokém rozlišení, ale většinu materiálu zahodí; program totiž rozpozná pohyb letícího ptáka, a počítač tak ví, co má uchovat. Mnozí ochránci přírody se už ptají, zda by nebylo lepší vynaložené desetitisíce dolarů použít na ochranu druhů, které prokazatelně vyhynulé nejsou.


Autor: -lbz-

Foto: archiv 

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ