Spojené státy budují v Afghánistánu místní bojové jednotky, které se mají stát protiváhou Talibanu. Stejný koncept, který v Iráku zvrátil průběh války, vyvolává ale v Afghánistánu řadu pochybností. Množí se stížnosti, že rekruti nejsou dostatečně prověřeni a že není jisté, zda nejde o kriminálníky či ozbrojence.
Agentura AP hovořila se stařešiny, policejními veliteli a představiteli obcí z 12 z prvních 25 okresů, ve kterých má afghánská místní policie začít operovat. Jejich reakce se pohybovaly od vřelého přijetí k jednoznačnému odmítnutí, jež poukazuje na nedostatečné bezpečnostní záruky.
Spojené státy doufají, že rodící se projekt vyvolá povstání proti Talibanu podobně jako se v Iráku sunnitské oddíly domobrany, takzvané výbory probuzení, postavily proti al-Kajdě. Avšak program vyvolal obavy, že bude legitimizovat soukromé milice nebo vytvoří nové. Právě milice vedené polními veliteli pustošily Afghánistán v 90. letech a připravily cestu pro převzetí moci Talibanem.
Prezident Hamíd Karzáí dal projektu zelenou poté, co několik podobných amerických iniciativ zamítnul s odůvodněním, že ohrožovaly autoritu centrální vlády. Afghánské místní jednotky mají být více pod kontrolou.
Avšak z některých okresů v první linii se ozývá tvrdá kritika. Šéf projektu generál Chán Muhammad Ahmadzáí drobné problémy připouští, avšak trvá na tom, že jednotky změní k lepšímu situaci v některých obzvlášť problémových okresech. A generál David Petraeus, velitel koaličních jednotek v Afghánistánu, upozorňuje, že kritice vychází vstříc systém kontrol.
Každá jednotka má mít 250 až 300 členů, kteří musejí být odsouhlaseni kmenovými stařešiny, afghánskou vládou a představiteli NATO. Na činnost jednotky bude dohlížet policie. Jakmile projdou prověřením a výcvikem, dostanou zbraně a uniformy, aby chránili svou komunitu.
Ale rekruti v okrese Šindand v západní provincii Herát jsou prý právě těmi, kteří by se členy nových jednotek neměli stát, říká předseda správy okresu. "Lidé, kteří byli dosud naverbováni, nejsou dobří. Mají kriminální minulost," řekl Lál Muhammad Umarzáí. Představitelé policie se prý první tři dny radili s předáky komunity, načež od této procedury ustoupili. "Oni prostě přijdou, naverbují lidi, pošlou je náčelníkovi policie a začnou je cvičit," řekl Umarzáí.
Šéf okresní policie Ghulám Sarvár řekl, že nad novými jednotkami nemá žádnou kontrolu, ani nedostal možnost je řádně prověřit. "Ministr vnitra mi prostě řekl, abych je přijal, tak jsem je přijal," řekl Sarvár. Od té doby jsou všechny aktivity jednotek a platby pod kontrolou amerických speciálních sil.
Zhruba 200 členů nového sboru v Šindandu tvoří bojovníci milice, bývalí členové Talibanu a místní vůdci, řekl Sarvár. Mnoho vesničanů jej požádalo, aby se jejich obydlím jednotka vyhýbala. Obchodník Mirvais Chán řekl, že kvůli obavám z rekrutů se jeho vesnice do projektu odmítla zapojit. "V posledních 30 letech byli zapleteni do zabíjení, loupeží a bojů. Jak se můžete za takové lidi zaručit?" ptá se Chán.
V okresu Barmál ve východní provincii Paktika mnoho stařešinů místní policii odmítlo, řekl Naváb Vazírí z rady provincie. Stoupenci programu jsou prý napojeni na místního vůdce, který si říká Velitel Azíz. Azíz prý usiluje o posílení svého vlivu v oblasti. "Mezinárodní síly chtěly místní policii zavést stůj co stůj. Nutily nás k tomu. Vystavovat místní lidi tomuto nebezpečí není fér," řekl.
Podle ředitele programu Ahmadzáího jsou podobné kritické hlasy výjimkou vycházející z neopodstatněného strachu, že se vrátí nenáviděné milice. Poukázal na úspěch projektu v okrese Gizáb v jižní provincii Uruzgánu, který byl roky základnou Talibanu, dokud tam před několika měsíci nezačala působit místní policie.
Rekruti jsou najímáni na zkušební dobu jednoho roku a NATO může kohokoli vyřadit, pokud má proti němu důkazy, řekl Ahmadzáí. "Čas místních vůdců vypršel. Nedopustíme, aby tyto složky někdo zneužil," řekl.
Představitelé americké armády trvají na tom, že pouze podporují iniciativu afghánské vlády. Proces prověřování prý vyřadí z projektu nežádoucí osoby. Program ohlášený v červenci se rozvíjí pomalu, neboť koordinátoři se musejí seznámit se stařešiny a získat jejich souhlas, uvedl nejmenovaný zdroj z armády USA.
Většina podobných programů za posledních šest let ztroskotala na nedostatečných bezpečnostních zárukách. Naposledy v roce 2009 v provincii Vardak padl program za oběť polním velitelům, kteří podle jednoho kábulského institutu do milice dosadili své stoupence.