Mnoho oblastí v Afghánistánu je nepřístupných po silnicích a tak OSN a tamní úřady hledají před prezidentskými volbami 20. srpna způsoby, jak do nich dopravit volební urny, hlasovací lístky a vybavení volebních místností. Do hlasování se proto zapojí i tři tisíce oslů.
Informoval o tom dnes v prostorách Nezávislé volební komise (IEC) v Kábulu vysoký reprezentant OSN Kai Eide. Lichokopytníci tak sehrají ve volbě nové afghánské hlavy státu významnou úlohu. Jejich úkolem bude dopravovat volební lístky a urny do těžko přístupných údolí hlavně na severu země v oblastech Hindúkuše.
Vedle oslů budou volby pomáhat logisticky zajišťovat i zhruba tři tisíce automobilů a vrtulníky. Celé hlasování přirozeně ztěžuje i skutečnost, že části země jsou fakticky ve válce a celý region je velmi nestabilní.
Automobily, vrtulníky a osli by měli dopravit potřebný materiál a vybavení pro hlasování do všech volebních místností do 10. srpna. V celé zemi jich má být 28 500. Pro prezidentské a provinční volby je třeba distribuovat kolem 35 milionů hlasovacích lístků.
ČTĚTE TAKÉ: Afghánský prezident Karzáí má šanci obhájit úřad
Je to logistická noční můra, upozorňují někteří diplomaté. Už při minulých prezidentských volbách úřady dočasně zrekvírovaly stovky oslů, koní a velbloudů, ale nynější nasazení lichokopytníků je početně rekordní.
I se zvířaty můžou ale nastat nepředvídané problémy. Při předchozích volbách například jeden osel v jinak nedostupném terénu pro moderní techniku onemocněl, a než se vyléčil, bylo už po oficiálním termínu hlasování. Odlehlá horská víska proto mohla hlasovat o něco později.
Pořádání voleb má přijít na přibližně 220 milionů dolarů, které uhradí zahraniční partneři Afghánistánu.
O úřad prezidenta se ve volbách 20. srpna uchází 41 kandidátů. Dosavadní prezident Hamíd Karzaí platí za hlavního favorita, a to nehledě na korupci, rostoucí násilí i zhoršující se bezpečnostní situaci. Ještě před několika měsíci platil Karzáí hlavně na Západě za odepsaného.
Foto: Reuters a Profmedia