V afghánské společnosti, která přísně dbá na segregaci pohlaví, je běžné, že na svatbách a jiných oslavách pro mužské hosty tančí muži. Přesněji řečeno dospívající chlapci převlečení za dívky. Někteří tito tanečníci se ale stávají sexuálními otroky bohatých a mocných kmenových vůdců a válečníků, kteří je zahrnují dary a vydržují si je jako "milenky".
Tyto praktiky, které rozhořčují i islámské duchovní, se nyní snaží potlačit afghánská policie.
"Každý z chlapců se snaží být tím nejlepším. Strojí se do ženských šatů, na nohy si přivazují zvonečky a vycpávají si prsa," uvádí Muhammad Javar, bojovník proti fundamentalistickému hnutí Taliban a obyvatel města Púli Chumrí na severu Afghánistánu, kde je tento zvyk nejrozšířenější.
Někdy však představení tancem nekončí. "Strašně rád objímám chlapce. Zbožňuji jejich vůni a křehkost," přiznává osmatřicetiletý podnikatel Javar, který si před třemi lety najal patnáctiletého hocha jako pomocníka.
"Hledal práci a já mu dal střechu nad hlavou... Nemám manželku. On je jako moje manželka. Oblékám ho do ženských šatů a nechávám ho spát vedle sebe. Je pro mne vším," svěřuje se dále Javar a líbá při tom chlapcovu fotografii.
Krásný chlapec jako šperk
Mít toho nejkrásnějšího hocha a nejlepšího tanečníka je rovněž známkou prestiže. "Všichni se snaží najít si nejlepšího a nejpohlednějšího chlapce," vysvětluje další někdejší kmenový válečník, který si nepřeje být jmenován. "Někdy se scházíme, necháváme své hochy tančit a rozhodujeme o vítězi," dodává.
"Mít chlapce se pro nás stalo běžným zvykem. Kdokoli se chce předvést, by měl nějakého mít," potvrzuje dvaačtyřicetiletý velkostatkář Anajatulláh z provincie Baghlán, jehož je Púli Chumrí hlavním městem. "Před dvaceti lety jsem se oženil s jednou ženou, ale opustila mě kvůli mému chlapci. Každou noc jsem se oddával hrátkám s ním a nebýval jsem doma, tak se žena rozhodla odejít. Ale já jsem se svým rozhodnutím spokojen, protože jsem si zvykl spát a bavit se se svým mladíkem," říká.
"Bylo mi teprve 14 let, když mne někdejší uzbecký válečník donutil k sexu," vykládá Šír Muhammad z provincie Saripúl. "Později jsem opustil svou rodinu a stal jsem se jeho pomocníkem. Jsem s ním už deset let, už jsem dospělý, ale on mě pořád miluje a já s ním spím," dodává.
Sedmnáctiletý Ahmad Džavád je s bohatým vlastníkem půdy druhým rokem. "Zvykl jsem si na to. Miluji svého pána. Baví mě tančit a chovat se jako žena a laškovat s mým vlastníkem," tvrdí. Na otázku, co bude dělat, až bude starší, odpovídá: "Stanu se také majetným a budu mít vlastní chlapce."
Šír Muhammad ve svých čtyřiadvaceti však už začíná být na tanečníka příliš starý. "Jsem nyní dospělý a ztratil jsem svou někdejší krásu. Tak jsem svému pánovi navrhl, že bych si vzal jeho dceru, a on s tím souhlasil," oznamuje.
Mnozí místní obyvatelé jsou podobnými praktikami rozhořčeni, na policejní kampaň proti těmto zvykům však pohlížejí skepticky, poněvadž řada vlastníků jsou mocní a dobře vyzbrojení váleční vůdci.
Ti ďáblové by měli být ukamenováni
Džahán Šáh, který žije v Púli Chumrí, přesto vyzývá k tvrdé akci proti tomuto neislámskému a nemorálnímu chování. "Pokud s tím nepřestanou, stane se to všeobecně rozšířeným zvykem a budou do toho zataženy další stovky chlapců," varuje.
"Je smutné konstatovat, že tato praktika nucení mladíků k tanci, jejich pohlavní zneužívání a prodávání probíhají celé roky," podotýká bezpečnostní šéf provincie Kunduz generál Asadulláh Amarchíl, podle něhož je za zneužíváním hochů především chudoba převládající v Afghánistánu po téměř třech desetiletích válek.
"Přijali jsme velmi přísná opatření na záchranu životů těchto chlapců a s cílem potrestání těchto mužů. Sledujeme je, abychom zjistili, kde se scházejí, a pak je zatýkáme," vysvětluje.
"Ti, kteří jsou shledáni vinnými, čelí minimálně patnáctiletému vězení," prohlašuje baghlánský generální prokurátor Háfizulláh Chálikjár. "Zatím máme 25 případů takových nemorálních činů, které nyní řešíme."
Islámští učenci ovšem doporučují podstatně přísnější tresty. "Ti, co to dělají, jsou ďáblové... Podle islámského práva by měli být ukamenováni," zdůrazňuje duchovní Mauláví Muhammad Sádik Sádikjár vedoucí modlitby v jedné z mešit severoafghánského Mazáre Šarífu.
Foto: Reuters