Africká unie zruší členství Mauritánie do doby, než v této západoafrické zemi bude obnovena demokracie po vojenském převratu z tohoto týdne. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na tanzanské vládní zdroje.
Při vojenském puči byla ve středu v Mauritánii sesazena legitimní vláda, přičemž prezident, předseda vlády a ministr vnitra byli zajati a jsou drženi neznámo kde. Dcera svrženého prezidenta Sídího uld Šajcha Abdalláhího po čtvrtečním propuštění z domácího vězení oznámila, že její otec potřebuje lékařskou péči.
ČTĚTE TAKÉ: Mauretánští pučisté slibují brzké volby
Vůdce pučistů Muhammad uld Abdal Azíz oznámil, že jeho junta bude prezidenta nadále zadržovat z "bezpečnostních důvodů", a vyzval arabské země k pochopení situace. Vývoj v Mauritánii je podle něho vnitřní záležitostí. V rozhovoru pro dnešní vydání panarabského deníku Aš-Šark al-Avsat rovněž tvrdil, že Abdalláhí je zdravotně v pořádku.
"Africká unie zastaví Mauritánii členství, dokud se země nevrátí k ústavní vládě," uvedl v prohlášení tanzanský ministr zahraničí Bernard Membe jménem panafrické organizace. Tanzanský prezident Jakaya Kikwete je současným předsedou AU.
Vůdcové převratu v pátek oznámili, že jmenují novou vládu, která povede zemi až do voleb, jejichž datum ale nesdělili. Odmítli tím požadavek mezinárodního společenství, aby byl do čela státu opět postaven demokraticky zvolený prezident Sídí uld Šajch Abdalláhí.
Spojené státy reagovaly na převrat zastavením nehumanitární pomoci, hrozbu zastavení pomoci vyslovila i Evropská unie. Puč odsoudila také OSN a Liga arabských států do Mauritánie vyslala vyšetřovatelskou misi.
Foto: AP