Afričtí vůdci pod francouzským drobnohledem

Zahraničí
24. 6. 2007 09:00
Prezident Zimbabwe Robert Mugabe
Prezident Zimbabwe Robert Mugabe

Prezident Zimbabwe Robert MugabeFrancouzští žalobci vyšetřují tvrzení, že gabunský prezident Omar Bongo a prezident Konžské republiky Denis Sassou Nguesso nakoupili v Paříži a okolí luxusní nemovitosti. Peníze prý pocházejí ze zpronevěřených peněz.

Případ je průlomem v dosavadní praxi. Dříve totiž africké „klienty“ chránila ruka prezidenta Chiraka a předchozích vůdců Francie. Současný prezident Sarkozy po vítězství ve volbách slíbil, že skoncuje s provázaností Paříže a „francouzské Afriky“, která si vypracovala vztahy s francouzskými prezidenty v šedesátých letech minulého století.

Omar Bongo (71) je u moci od roku 1967 a je nejdéle sloužícím prezidentem v Africe. Sassou Nguesso (63) vládne již přes patnáct let. Oba dva prezidenti vedou země, které jsou velkými producenty ropy a peníze jim tedy mají odkud přitékat. Mezinárodní pozorovatelé sledující korupci je ve svých žebříčcích řadí hodně vysoko. Oba byli zmiňováni ve vyšetřování kauzy okolo společnosti Elf. Bývalá francouzská státní ropná společnost měla platit nelegálními cestami miliardové částky za ropu z těchto zemí.

Vyšetřovatelé jednali na podnět čtyř organizací, které se zabývají lidskými právy. Ty obvinily africké vůdce z rozkrádání mezinárodní pomoci. Hlavní vyšetřování by se mělo zaměřit na luxusní sídla a byty, které mají představitelé Konga a Gabunu v západní Paříži.

„Francie nemůže být nadále místem, kde v klidu končí peníze ukradené Afričanům. Imunita, která trvala posledních 40 let nemůže trvat déle,“ řekl podle Times Online Wiliam Bourdon, šéf Sherpa, asociace mezinárodních právníků.

Francie poskytla útočiště mnohým z dřívějších vládců takzvaného Třetího světa. Na druhou stranu ale spolupracovala při zajištění majetku dalších, například diktátorské rodiny Duvalierů, která vládla Haiti, nebo zairského prezidenta Mobuta.

Francie také pozorovala rozhodnutí evropských států zmrazit konta zairského prezidenta Mugabeho. Avšak bývalý prezident Chirak ho nakonec v roce 2003 pozval na summit Francie-Afrika a britští činitelé si mohli jen povzdechnout.

Nyní Francouzi slibují velkou akci a je možné, že nebudou zkoumat jen případ Bonga a Nguessa. Podle Sítě daňové spravedlnosti (Tax justice network) bylo v roce 2002 jen v subsaharské Africe zpronevěřeno na 30 miliard eur (860 miliard Kč).

Na fotografii: Zimbabweský prezident Mugabe během ofociálního předání nástrojů a vybavení pro farmy, kde se usídlili černí farmáři. 11. červen 2007

FOTO: AP

Autor: - els -

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ