Teroristická síť al-Kajda působící v severní Africe je stále aktivnější a přitahuje nové členy, tvrdí pracovníci amerického ministerstva obrany a úřadů boje proti terorismu. Mohla by tak ohrozit již nyní křehkou stabilitu států Sahary.
Severoafrická odnož al-Kajdy s názvem Organizace Al-Kajda v muslimském Maghribu (AQIM) je stále malá a relativně izolovaná skupina. Jejími členy je několik set bojovníků se základnami hlavně v rozlehlé poušti severního Mali. Znaky zvýšené aktivity a zvyšující se potenciál skupiny k dalšímu růstu znepokojují odborníky obeznámené se situací v regionu.
Nedávný rychlý vzestup al-Kajdy v Jemenu, který zplodil nezdařený vánoční útok na letadlo do Spojených států, američtí činitelé a odborníci chápou jako důkaz, že severoafričtí bojovníci by mohli stejně rychle převzít širší misi islámské svaté války, džihádu, a stát se pro USA a evropské spojence vážnou hrozbou.
ČTĚTE TAKÉ: Kajdisté v Jemenu jsou hrozbou pro Asii i Afriku
Al-Kajda se přihlásila k vánočnímu útoku na letadlo
Rozvoj skupiny znepokojuje analytiky zabývající se bojem proti terorismu. Ozbrojenci se přeměnili ve skupinu, která nabírá a cvičí ozbrojence k teroristickým úkolům na území Spojených států. Tuto hrozbu ještě podpořil nezdařený vánoční útok na palubě letadla, který byl podle úřadů naplánován a řízen vůdci jemenských ozbrojenců.
Obavy se týkají hlavně toho, že s další expanzí AQIM budou mít jeho trestné a ozbrojené akce mnohem víc než dosud za cíl destabilizovat křehké vlády silně islámských zemí v severní Africe. Takzvané země Maghribu zahrnují státy Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libyi a Mauritánii. USA v odpovědi pomáhají obranným silám chudého Mali. Loni věnovaly bezpečnostním silám nová vozidla a další vybavení za pět milionů dolarů a na zajištění výcviku mohou téct peníze z fondů Pentagonu.
Bruce Riedel, analytik Sabanova centra pro blízkovýchodní politiku amerického výzkumného ústavu Brookings Institution a bývalý zaměstnanec americké tajné služby CIA, řekl, že skupina má větší prostor k akci a členy vybírá ze širší islámské populace. Nicméně když se před třemi lety stala přidruženou sekcí al-Kajdy, nespustila rozsáhlou náborovou kampaň, jak se experti obávali.
"Pokud se teď díky mezinárodnímu potenciálu začíná reorganizovat, nabírat členy a vyvíjet se, mohla by být mnohem nebezpečnější hrozbou," řekl Riedel. "A pokud má vzorový model v al-Kajdě na Arabském poloostrově, je to velmi znepokojující."
PSALI JSME: Pentagon vytvořil v Afghánistánu síť zabijáků
Prezident je loutka, Taliban odmítl další výzvu k míru
Skupina vznikla na začátku 90. let jako alžírské povstání. Utrpěla pak těžkou porážku a stáhla se do vládou nespravované části pouště asi o velikosti Francie v severním Mali. Po útocích 11. září 2001 skupina ve snaze zajistit si přežití oslovila al-Kajdu. Při pátém výročí útoků zástupce vůdce al-Kajdy Usámy bin Ládina Ajmán Zavahrí oficiálně uznal AQIM za přidruženou skupinu al-Kajdy. Spojené státy a Evropská unie AQIM označily za teroristickou organizaci.
Skupina si pak osvojila některé techniky al-Kajdy jako bomby na silnici nebo sebevražedné atentáty. Příležitostně na internetových fórech džihádu zveřejňuje videa a prohlášení. Ozbrojenci spolupracují s místními zločinci, kteří unášejí turisty a pak je prodávají AQIM, jež za ně potom požaduje výkupné.
Před několika týdny skupina po třech měsících propustila francouzského rukojmího Pierra Camattea. Krok urychlilo rozhodnutí malijského soudu propustit čtyři členy AQIM z vězení. Některá rukojmí byla zabita - včetně britského turisty Edwina Dyera, který byl unesen se třemi dalšími lidmi včetně dvou zástupců OSN. Velká Británie skupině odmítla zaplatit výkupné.
Skupina zatím nepostoupila od únosů k podpoře globálních cílů džihádu vytyčených al-Kajdou, a vytváří tak napětí mezi odnoží a hlavními vůdci skupiny v Pákistánu, říká Haim Malka, zástupce ředitele Programu pro Blízký východ amerického Střediska pro strategická a mezinárodní studia. "Ještě nejsou zaměřeni globálně, zůstávají v oblasti Sahary a nedokázali zatím vpadnout do ostatních částí severní Afriky," dodal Malka.
Foto: profimedia