Angola: totální <span>volební chaos</span> utichl. Výsledky do týdne

Zahraničí
6. 9. 2008 20:57
Vůdce opoziční UNITA Samakuva u volební urny.
Vůdce opoziční UNITA Samakuva u volební urny.

Vůdce opoziční UNITA Samakuva u volební urny.V Angole skončily parlamentní volby, které se neplánovaně protáhly do dnešního dne. Hlasování se druhý den odehrávalo všude tam, kde technické problémy v pátek způsobily pozdní otevření volebních místností. Výsledky voleb by mohly být známy koncem příštího týdne, předpokládá se vítězství vládnoucího Lidového hnutí za osvobození Angoly.

Technické problémy se vyskytly především v provincii Luanda, kde žije více než 20 procent z 8,3 milionu angolských registrovaných voličů. Zahraniční pozorovatelé hovořili totálním chaosu. 

Představitelé hlavní opoziční strany Národního svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) zpochybnili kvůli potížím zákonnost hlasování ve zmíněné provincii. Požadovali opakování voleb a zatím není jasné, zda se s prodloužením hlasování o další den spokojí.

Barvy černé Angoly. Trhovkyně v Luandě.Nicméně mluvčí UNITA Adalberto da Costa prohlásil, že "podmínky pro hlasování neexistovaly v Luandě v pátek a neexistují ani dnes". Řekl, že hnutí nemá jinou možnost než podat stížnost.

Za hlavní příčinu zpoždění jsou označovány potíže se seznamy registrovaných voličů. Mezinárodní pozorovatelé vyjádřili kvůli nedodání seznamů znepokojení především proto, že volby byly plánovány měsíce dopředu.

"Zákon byl porušen, jelikož nebyly distribuovány volební seznamy. Nemůžeme říci, že proces odpovídal pravidlům," prohlásila vedoucí 120členného týmu Evropské unie Luisa Morgantiniová.

Dnešní hlasování se podle agentury Reuters odehrálo v klidu a bez chaosu. Žádné incidenty hlášeny nebyly.

Parlamentní volby se v Angole konají po 16 letech a voliči v nich rozhodovali o dalším osudu země. Poslední parlamentní volby v roce 1992 vehnaly zemi zpět do občanské války.

Nyní se předpokládá vítězství vládnoucího Lidového hnutí za osvobození Angoly (MPLA) prezidenta Josého Eduarda dos Santose. Otázkou zůstává, zda v parlamentu získá dvoutřetinovou většinu, která by straně umožnila výrazné změny v ústavě.

Fronty před volebními místnostmi v Luandě.MPLA vládne v Angole od roku 1975, kdy zemi opustili portugalští kolonizátoři. Následná občanská válka, která trvala 27 let a skončila v roce 2002, však zemi naprosto zdevastovala. Jako jeden z nejdůležitějších afrických producentů ropy nyní Angola postupně oživuje své hospodářství a chce jít příkladem ostatním režimům na kontinentu.

O parlamentní místa se uchází ještě několik menších stran. Výsledky by měly být známy nejdříve koncem příštího týdne. Podle volebního zákona se tak musí stát nejpozději 15 dnů po skončení hlasování. Prezidentské volby se v Angole uskuteční příští rok.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ