Arabové se zakusují do <span>afrického koláče</span>

Zahraničí
12. 3. 2008 10:00
Islám v subsaharské Africe jasně vede
Islám v subsaharské Africe jasně vede

Islám v subsaharské Africe jasně vedeČerný kontinent zažívá renesanci vztahů s Arábií. Ropní šejkové, kteří zbohatli díky vysokým cenám černého zlata, se po staletích nadvlády Evropanů vracejí hledat příležitosti k investicím v Africe. Záběr mají široký, od přímořských letovisek v Kapském městě až po telefonní sítě v Demokratické republice Kongo.

„V zemi zvané Ghana roste zlato z písku jako mrkev a vytrhává se za úsvitu," napsal v devátém století kronikář Ibn al-Fakíh.

Dnešní pohled je podobný. „Možnosti, které jsou v Africe, nenajdete nikde jinde na světě," řekl šéf dubajského megakonglomerátu Dubai World sultán Ahmed bin Sulajem poté, co podepsal se Senegalem dohodu o zóně volného obchodu.

Libanonské obchodníky bylo během posledního století vidět podél západoafrického pobřeží celkem často. Vydělávali si na živobytí jako prostředníci převážející cokoliv od oblečení po diamanty.

Nová vlna arabského obchodního zájmu je však jiného ražení. Velké společnosti z Blízkého východu a severní Afriky mají dostatečný kapitál, aby na kolbištích postkoloniálních trhů vyzvaly na souboj evropské rivaly.

Islám spojuje

Desetiletí konfliktů a bující korupce spolehlivě odradily většinu investorů. Země, které Arabští mobilní operátoři pokrývají opravdu rozlehlé oblastineměly nerostné suroviny nebo ropu, se prosazovaly jen těžko. Situace se ale pomalu mění a celý kontinent zažívá největší ekonomický růst od počátku šedesátých let minulého století, kdy se většina zemí vymanila zpod koloniální nadvlády.

O Afriku se perou dravé čínské a indické firmy, které zde uzavřely mnohamiliardové kontrakty. Nyní se k nim přidávají Arabové. Ti mají na své straně jednu neopomenutelnou výhodu: islám.

Tento týden hostí Senegal, bývalá francouzská država, summit sedmapadesáti národů Organizace islámské konference (OIC). Jednání se zaměřují hlavně na budování užších vazeb mezi muslimskými zeměmi, což by mělo sblížit i africké a arabské státy.

Senegalský prezident Abdoulaye Wade již na islámskou notu zahrál. Saúdové poskytli půjčky na opravu silnic do hlavního města Dakaru, Íránci plánují postavit ropnou rafinerii a továrnu na auta a Kuvajťané budují luxusní hotely.

Mobilní Arabové a pomalá Evropa

V minulosti přicházeli za obchodem Arabové také, kupovali však otrokyZatímco Evropa se ekonomicky sune kupředu hlemýždím tempem a Spojené státy se potácejí na okraji recese, subsaharská Afrika letos ekonomicky poroste podle Světového měnového fondu (MMF) o 6,5 procenta.

Přímé zahraniční investice na černý kontinent se mezi lety 2004 a 2006 zdvojnásobily na rekordních šestatřicet miliard dolarů (576 miliard Kč). Polovina z osmnácti miliard na akvizicích patřila rozvíjejícím se asijským zemím. Arabové se zaměřovali hlavně na zvýšení podílu ve službách od telekomunikací, přes bankovnictví až po přepravu.

Od roku 2005 utratila nadnárodní telekomunikační společnost Zain (dříve MTC) v Africe přes deset miliard dolarů (160 miliard Kč). Stala se tak velice rychle třetím největším poskytovatelem mobilní komunikace na kontinentě. Kromě čtrnácti afrických zemí pokrývá i sedm států na Blízkém východě.

„Když Evropa a USA zpomalují, je tu šance pro rozvíjející se země na zlepšení jejich pozic v Africe. Africké vlády nadšeně hledají jiný druh vztahu, něco méně povýšeného," řekl editor Patrick Smith z listu Africa Confidential . „Rok 2008 bude hodně zajímavý."

Foto: Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ