Tajemno na Nilu
Arabská paranoia. Opeřenci ve službách izraelské špionáže
03.09.2013 21:01
Spikleneckým teoriím nabízí dnešní svět úrodnou půdu všude možně, ale málokde se jim daří setrvale tak jako na Blízkém východě. Slušnou konjunkturu zažívají nyní v Egyptě, kde mimo jiné vláda a média lidem den co hustí do hlavy, že jejich domovina je obětí ďábelských piklů a úkladů Made in USA, které ji za pomoci muslimských bratří chtějí rozbít ve dví.
Naštěstí je tu ale statečná armáda, jež blížící se katastrofu včas odhalila a na poslední chvíli jí zabránila. Řádní a slušní občané mají přispět také svou trochou do mlýna - mají mít otevřené oči. Nesmí jim uniknout žádný podezřelý islamista či cizák.
Strach ve společnosti, že cizinec není našinec a že by se z něj mohl vyklubat špion, je v Egyptě živen už dlouho.
Za vlády svrženého prezidenta Husního Mubaraka, budiž mu v zemi na Nilu pod vedením vojska věčná sláva, vyzývala Egypťany k obezřetnosti před cizinci dokonce televizní kampaň. Na vrozené pohostinnosti a srdečnosti vůči turistům a cizincům obecně se to obvykle neprojevovalo - naštěstí.
Jiná situace nastala před několika týdny v souvislosti s vybičovanými náladami v zemi a stavěním Muslimského bratrstva a jeho příznivců na pranýř. Nejeden cizinec zažíval v ulicích Káhiry nebo Alexandrie skutečné projevy nepřátelství.
Anticizácká paranoia má pestré plody. O uplynulém víkendu informovala místní média o zatčení viditelně přespolní kachny, která měla na krku tuze podezřelý přístroj.
Opeřence si všiml jeden bdělý občan a okamžitě informoval policii. Jde opět o izraelskou tajnou službu? Co na tom, že informace o kachně špionce vzbudila na sociálních sítích značné veselí.
Jeden facebookář zveřejnil na svých stránkách fotografii hejna káchajících kachen, u nichž byl nápis "první oficiální snímek páté kolony".
Brzy ale nastal zmatek kolem určení druhu zajatého ptáka. Do věci se vložil i šéf egyptského státního veterinárního úřadu, který tvrdil, že jde o labuť. Když ale zpravodajské agentury dostaly od Egypťanů snímek podezřelého, vypadal fógl sedící za mřížemi spíše jako čáp.
A také byl. Ať pták ten, či onen, egyptské úřady vydaly po nějakém čase zprávu, po níž si mohli obyvatelé Egypta s úlevou vydechnout. Přístroj, který měl podezřelý čáp na krku, mu tam upevnili francouzští odborníci, kteří sledují migraci ptactva. U jejich českých kolegů je oblíbený název baťůžek.
Jedna spiklenecká teorie byla pohřbena.
S jistotou lze ovšem říci, že nová záhada je už na cestě a další se právě rodí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.