jedna nepodloženmá zpráva stíhá druhou. Očekávání Egypťanů vystřídalo zklamání a naštvání. Na centrálním káhirském náměstí Tahrír zavládlo včera večer trpké rozhořčení poté, co se lidé nedočkali demise prezidenta Husního Mubaraka. Dá se očekávat nová vlna protestů.
Televizní stanice al-Arabíja přinesla zprávu, že Mubarak i s rodinou odcestoval z vojenské letecké základny na předměstí Káhiry a zamířil do letoviska Šarm aš-Šajch. Zprvu tvrdila, že prezident opustil Egypt. Příjezd prezidenta do letoviska anonymně potvrdil tamní vládní činitel, ve své rezidenci v Šarm aš-Šajchu ostatně Mubarak pobývá často a přijímá tam hosty.
U jeho prezidentského paláce v Káhiře se od rána sešly stovky demonstrantů, armáda zatím nezasahuje. Její vedení podpořilo předání pravomocí viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi a slíbilo svobodné spravedlivé volby. Je prý připravena zrušit výjimečný stav, který v zemi trvá takřka bez přerušení od roku 1967 a jehož zrušení patří mezi hlavní požadavky opozice. Také však naznačuje, že by už měly pouliční protesty skončit.
Dvaaosmdesátiletý prezident, který stojí v čele Egypta 30 let, ve čtvrtek promluvil k národu v okamžiku, kdy statisíce demonstrantů v Káhiře a Alexandrii očekávaly zprávu o jeho rezignaci. Mubarak však jejich naději nenaplnil, předal pouze své pravomoci Sulajmánovi, aniž však upřesnil jaké konkrétně, a funkci hlavy státu si ponechal.
Opozice očekávala silnější reakci armády. Muhammad Baradej, jeden z vůdců opozice, dokonce vyzval armádu, aby zemi spasila. "Egypt exploduje. Armáda musí okamžitě zemi zachránit," napsal Baradej v sociální síti Twitter.
Po Mubarakově projevu část demonstrantů opustila centrum města a přesunula se k nedaleké televizní budově, okolo které vytvořili živý řetěz. Lidé se vydali i k několik kilometrů vzdálenému ostře střeženému prezidentskému paláci, aby tam dali průchod svému rozhořčení. Jejich počínání na řadě míst nadále přihlíží vojsko, od prezidentského paláce dav dělí ostnaté dráty i tanky.
Mezi protestujícími vyvolal Mubarakův projev vztek a zklamání, mnozí měli v očích slzy vzteku. Očekávání rezignace bylo veliké, lidé prý už tipovali, kterou zemi si Mubarak pro svůj exil zvolí. Favoritem bylo Německo nebo Spojené arabské emiráty.
Armádní dilema
Podle egyptské ústavy Mubarak sice přenechal Sulajmánovi část svých pravomocí, ale právo na provedení ústavních změn, na rozpuštění parlamentu nebo vlády si ponechal. Ústava prezidentovi umožňuje provést takový krok v případě, že mu "dočasné překážky" v plném výkonu funkce brání.
Po dnešních poledních modlitbách organizátoři nepokojů připravují další velkou demonstraci.
Armáda podle některých náznaků převzala faktickou kontrolu nad situací v zemi. Soustavné protesty v Egyptě staví ozbrojené síly před dilema, zda nadále bránit právo na demonstrace a umožnit prezidentovým oponentům vystupňovat protestní akce do té míry, že donutí Mubaraka odejít.
Egyptský vojenský činitel, který se zúčastnil protestů na náměstí Tahrír, řekl, že na stranu demonstrantů se přidalo 15 dalších vyšších vojenských hodnostářů. "Hnutí solidarity armády s lidem začalo."
Podle německého odborníka na blízkovýchodní problematiku Uda Steinbacha musí Mubarak během 48 hodin odstoupit, jinak hrozí vojenský puč. Egyptský ministr financí takový scénář označil za "noční můru" pro celý Egypt. Tomuto vývoji se podle něj chce Káhira vyhnout.
Obama Mubaraka lehce kritizuje
Americký prezident Barack Obama vydal po Mubarakově televizním vystoupení písemné prohlášení, v němž upozornil, že egyptská vláda má "důvěryhodnou, konkrétní a jednoznačnou" cestu k demokracii teprve před sebou.
"Egyptskému lidu bylo řečeno, že země je v přechodném období, ale dosud není jasné, že by šlo o okamžitý, smysluplný a dostatečný přechod," řekl prezident. Obama zároveň vyzval egyptskou vládu, aby se zdržela veškerého násilí.
Obama otevřeně zpochybnil Mubarakovu ochotu reformovat rozbouřenou zemi. Aniž by Mubaraka přímo jmenoval, kritizoval ho za to, že Egyptu nenabídl jasnou cestu k demokracii.
Rezolutně se k vývoji situace v Egyptě vyjádřila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. "Čas ke změnám v Egyptě nastal," řekla po Mubarakově televizním projevu. Dodala, že Mubarak dosud neotevřel cestu k rychlým a hlubokým reformám. Evropa bude podle Ashtonové věnovat velkou pozornost způsobu, jakým budou Egypťané reagovat na vývoj situace v příštích hodinách a dnech.