Egyptská armáda se v sobotu omluvila za násilnosti, které se v odehrály v pátek v noci mezi bezpečnostními silami a demonstranty na náměstí Tahrír v Káhiře. Podle agentury Reuters také výbor pro změny v ústavě předložil návrh na zkrácení funkčního období prezidenta.
V brzkých ranních hodinách vojenská policie obklíčila několik stovek demonstrantů, střílela do vzduchu a pustila se do účastníků obušky a elektrošokovými paralyzéry, aby je rozehnala. Účastníci shromáždění znovu oslavovali "revoluci", která svrhla prezidenta Husního Mubaraka, a požadovali vytvoření technokratické vlády. Demonstranti chtějí, aby armáda zavedla rozsáhlejší reformy včetně naprosté reorganizace vlády.
Noční události byly "výsledkem neúmyslných střetů mezi vojenskou policií a dětmi revoluce," uvedlo velení ozbrojených sil, které stojí v čele země od Mubarakova pádu 11. února. Nejvyšší rada "nenařídila a nenařídí útok proti mládeži a budou přijata opatření, aby se to neopakovalo".
Osoby zadržené v noci budou propuštěny, uvedla rada, aniž upřesnila jejich počty. Sdělila nicméně, že mezi demonstranty byli provokatéři, kteří na vojáky házeli lahve a kamení.
Opoziční aktivisté vyzvali na dnešek k novým demonstracím právě na protest proti noční události.
"Vojenská policie rozehnala poklidnou manifestaci na náměstí Tahrír paralyzéry, obušky a biči. Ozbrojení maskovaní muži s automatickými puškami chtěli střelbou násilně umlčet protest. Mnozí byli zbiti, napadeni a zatčeni," uvedli demonstranti v komuniké na síti Facebook. "To nemůžeme připustit. Musíme reagovat tváří v tvář násilí proti mírumilovným manifestantům."
Výzva nejvyšší rady. Je třeba se vrátit do práce.
Nejvyšší rada také vyzvala obyvatele, aby se vrátili do práce a pomohli oživit ekonomiku, která je několikatýdenními nepokoji výrazně poznamenána.
Výbor ustavený pro vypracování změn v ústavě navrhl zkrátit prezidentský mandát na čtyři roky a možnost pouze dvojího zvolení. Podle současného zákona je prezidentský mandát šestiletý a počet možností být zvolen je neomezený. Mubarak byl svržen v době svého pátého šestiletého mandátu.
K návrhům změn v ústavě by se mělo vyjádřit obyvatelstvo v referendu ještě před konáním parlamentních a prezidentských voleb. Konání svobodných a poctivých voleb slíbila armáda do půl roku.