Beninská diva <span>láká děti</span> zpět do škol písní

Zahraničí
14. 9. 2007 08:00
Zpěvačka Kidjo
Zpěvačka Kidjo

Zpěvačka KidjoZa zpěvu své písně Lost children (Ztracené děti), hymny proti zneužívání dětí, spustila beninská zpěvačka Angelique Kidjo tento týden kampaň za návrat tisíců afrických holčiček do škol.

Benin si vysloužil nepěknou nálepku země, která se stala hlavním uzlem obchodu s dětmi. Děti jdou jako malé do služby v domácnostech, nebo chodí na „konventy vúdú" a pak chybí ve škole.

Zpěvačka Kidjo (47), která má za sebou dvě desetiletí trvající kariéru plnou muzikálů a spolupráce s hudebními hvězdami, spustila nadaci Batonga. Ta má za cíl vrátit dívky dnes pracující v domácnostech nebo jako prostitutky zpět do školních lavic.

„Jsem hrdá na svůj beninský původ, ale moje hrdost nebude úplná, dokud nebudou všechny naše děvčata chodit do školy," prohlásila podle agentury Reuters Kidjová k davu mladých lidí ve městě So-Ava.

„Dívky, které chodí do školy, vědí, jak se chránit proti nemocem. Mají větší šanci mít zdravé dítě a lépe zvládnou domácí účty a vyhnou se chudobě," mluvila ambasadorka dobré vůle UNICEF dále.

Zhruba třetina obyvatel Beninu žije pod hranicí chudoby, tedy s méně než jedním americkým dolarem na den (20 korun). V mnoha afrických zemích je zvykem, že rodiče pošlou pracovat své děti do domácností bohatých příbuzných nebo cizinců, aby nemusely žít v chudobě.

Ne vždy se děti dostanou do lepších podmínek. „Moje matka říkala, že jdu vydělávat peníze, ale po dvou letech jsem si nevydělala nic. Bili mě," cituje agentura Reuters jedenáctiletou Larisse. Zachránil ji její strýc a odvezl ji domů. Většina ostatních takové štěstí nemá.

Další překážkou v učení je pro beninské dětí rozšířená tradice vúdú. Rodiče posílají děti místo školy na „konventy vúdú". Tato prastará víra má kořeny právě v tomto koutě Afriky, dříve známém jako Pobřeží otroků.

Vúdú se však používá k zastrašení dětí při obchodování s nimi. „Překupníci jim hrozí, že když někomu řeknou o obchodnících, jejich rodiny zemřou," říká se ve zprávě UNICEF z roku 2003.

Místní říkají, že obchodníci zpravidla zaplatí 30-50 dolarů (600-1000 Kč) rodinám dětí, které pak pracují přímo v Beninu nebo v sousedním Nigeru.

Je však těžké zjistit úplný rozsah obchodu s dětmi kvůli hluboce zakořeněným tradicím, tajnostem, chudobě a negramotnosti.

Staré zvyky umírají těžko: „Nikdy jsem nechodil do školy. Ani moje děti. Ale na živobytí si vydělám. Dívky, které jdou do školy, se spíš vrátí zpět těhotné, než aby vydělávaly, a tak to za to nestojí," řekl podle Reuters Aurelien Dan, místní převozník.

Na fotografii: Zpěvačka Kidjo, nedatováno

FOTO: unicef-suisse.ch

Autor: - gal -

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ