Kaddáfího v minulosti občas líčili jako vládce, který nakupuje zbraně téměř jako šílený. Byl to ale spíše pokřivený obraz. V mnoha případech zůstalo ze strany Tripolisu jen u plánů, nejmodernější zbraňové systémy se do arzenálu libyjské armády nedostávaly.
Francie například sama nabízela Kaddáfímu své supermoderní letouny Rafale, s nimiž teď bombarduje Libyi, ale plukovník stroje nakonec nekoupil. Většina libyjských zbraní je zastaralá a údaje o tom, kolik má tato severoafrická země aktuálně například bojeschopných tanků a dalších obrněnců, se dost liší. Není ani jasné, kolik má nyní vládní vojsko příslušníků. Faktem je, že hlavně vzdušným útokům nemá Kaddáfí čím čelit.
Protivzdušné obranné systémy jsou ve špatném stavu a pocházejí většinou z časů bývalého Sovětského svazu, tvrdí Ruslan Alijev z Centra pro strategické analýzy v Moskvě. Pro moderní letectvo nepředstavuje libyjská armáda žádnou vážnou hrozbu, dodává. „Úspěšné vzdušné údery odpor libyjského vojska rychle zlomí."
Součástí libyjského protiletadlového dělostřelectva jsou například sovětské S-60, ZSU-23-4, švédské Bofors či rovněž staré české M53/59 Praga. Dále mají Libyjci k dispozici ruské a sovětské SA-8 Gecko, SA-9 Gaskin, SA-5 Gammon a SA-7 Grail (u ruských zbraní používáme západní označení).
Zahraniční experti nemají jasno ani v tom, kolik mají Kaddáfího věrní k dispozici bojeschopných tanků a dalších obrněnců. Jen velmi hrubě se odhaduje i počet vojáků, kteří nyní v libyjských ozbrojených silách bojují. Například u pozemních sil uvádějí různé zdroje plus minus 10 až 30 tisíc mužů a žen. Lépe je na tom letectvo, které vždy představovalo v libyjské armádě loajální elitu.
IISS (International Institute for Strategic Studies) v roce 2009 odhadoval, že Libye má přibližně 1953 obrněnců. K nejmodernějším patří ruské T-90 a T-72 (jejich plánovaná modernizace se neuskutečnila).
Obou typů by měly být zhruba tři stovky, ale více než sto by jich mělo být nepojízdných. Libyjci mají i české kolové obrněné transportéry OT-64. Ty se dnes rovněž řadí k spíše už muzeálním exponátům.
Dělostřelectvo disponuje mimo jiné italskými houfnicemi Palmaria, sovětskými samohybnými lafetami 2S3, 2S1 anebo československými samohybnými houfnicemi DANA. Ve výzbroji má Libye rovněž sovětské taktické balistické rakety FROG-7, SCUD-B nebo německo-francouzské protitankové střely MILAN.
„Mezinárodní ofenzivě nemá Kaddáfího armáda téměř čím čelit," konstatuje ruský politik a expert na mezinárodní vztahy Michail Margelov.