Boje v Kongu provází <span>humanitární krize</span>

Zahraničí
11. 10. 2007 10:12
Konžská uprchlice
Konžská uprchlice

Konžská uprchliceDnes v noci přišli po těžkých bojích s vládními jednotkami tutsijští rebelové s žádostí o příměří. Humanitární organizace působící ve východním Kongu oznámily, že usilují o doručení pomoci statisícům uprchlíků, kteří utekli před novými boji v oblasti.

Podle OSN je těžké dostat se k 300 tisíc lidí, kteří potřebují humanitární pomoc. Zcela mimo dosah jich je 150 tisíc, uvedl zpravodajský server BBC News.

Obnovené boje mezi armádou a rebely donutily další obyvatele k útěku. Do nemocnic přicházejí ženy s podvyživenými dětmi.

Konžská armáda a vůdce tutsijských ozbrojenců generál Nkunda se vzájemně obviňují z porušení nedávného příměří. Nkunda tvrdí, že bojuje jen ve snaze ochránit tutsijskou menšinu v Kongu. Vláda mu však dala ultimátum, aby do 15. října ukončil boje a své jednotky začlenil do konžské armády. Dnešní žádost o příměří předcházely těžké boje, které přispěly podle agentury Reuters 30 tisíci uprchlíky k hrozivé bilanci konfliktu.

Bývalý velitel jednotek OSN v Kongu však říká, že boj proti Nkundovi není řešením problémů v oblasti. "Ať se vám to líbí nebo ne, Nkunda je v (provincii) Severním Kivu významným faktorem. Faktor, který se potýká s potřebami a legitimními požadavky menšiny a který je řeší, nemůžete ignorovat. Pokud konžská vláda nebude tento problém řešit politickou cestou, čímž by vyvrátila Nkundovy argumenty, nenastane zde k žádné řešení," řekl.

OSN má v Kongu 17 600 vojáků mírových sil, což je největší podobný kontingent na světě. 4300 vojáků je pak v samotné provincii Severní Kivu. Podle zpravodajů zde bylo celé úterý slyšet dělostřeleckou palbu.

Vládní jednotky svádějí boje s povstalci poblíž města Karuba. V jejich důsledku začali do nemocnice ve městě Masisi proudit zranění ozbrojenci. Někteří z nich byli příslušníky konžské armády, další nedávno zformovaných milic. Část z nich byli bojovníci z kmene Hutů, kteří se účastnili genocidy ve Rwandě v roce 1994.

Právě tito lidé představují podle Nkundy stálou hrozbu. Konžská vláda však tvrdí, že se je snaží odzbrojit.

Lékařský personál musel v Masisi otevřít centra, kde jsou poskytovány potraviny. Podle francouzského pracovníka mezinárodní organizace Lékaři bez hranic je přísun lékařských zásob do města noční můrou, protože jednotlivé skupiny povstalců vytvořily na silnici zátarasy.

Vesnice podél cesty jsou opuštěné. Po silnici odcházejí jejich obyvatelé se svým majetkem. Již více než 350 tisíc lidí odešlo do táborů pro uprchlíky, kde jsou odkázaní na humanitární pomoc.

V Masisi je však tábor jiného druhu. Na otevřeném prostranství se tam shromáždilo asi 400 mladíků a 70 dětí. Říkají, že unikli před nuceným odvodem, který prováděli Nkundovi bojovníci ve školách v oblasti.

Tito mladí muži odmítli přidat se ke kterékoli z ozbrojených skupin v oblasti. Podle svých slov si přejí mír a návrat do školy. Za současného stavu je však pro mnoho dětí nemožné, aby chodily do školy.

Na fotografii: Konžská uprchlice, 7. září 2007

FOTO: AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ