Zpráva OSN
Burundi zmítají zločiny proti lidskosti. Přispěly i výroky politiků
05.09.2018 14:24
V Burundi byly loni a letos spáchány zločiny proti lidskosti. Vyplývá to z ve středu zveřejněné zprávy vyšetřovací komise OSN, podle které k násilí přispěly výroky vysoce postavených vládních činitelů, včetně samotného prezidenta, napsala agentura Reuters. Burundská vláda se ke zprávě nevyjádřila.
Burundské úřady se snažily práci příslušné vyšetřovací komise OSN, kterou založila Rada OSN pro lidská práva v roce 2016, zabránit a odmítají s ní spolupracovat. Ze zločinů proti lidskosti vyšetřovací komise OSN ve zprávě viní vysoce postavené burundské činitele.
"Komise má pádný důvod věřit, že v Burundi jsou nadále páchány zločiny proti lidskosti," uvádí se v nejnovější zprávě komise. "Zločiny zahrnují vraždy, věznění a jiné vážné formy odnětí fyzické svobody, mučení, znásilnění a další podobně závažné formy sexuálního násilí a politicky motivovaná perzekuce," pokračuje zpráva.
Mluvčí prezidenta a burundský ministr pro lidská práva se k obviněním obsaženým ve zprávě OSN odmítli vyjádřit.
Burundi zmítá násilí od roku 2015, kdy prezident Pierre Nkurunziza oznámil, že bude usilovat o třetí funkční období, což kritici označili za protiústavní. Střety mezi bezpečnostními složkami a odpůrci vlády si vyžádaly stovky mrtvých a přinutili asi půl milionu lidí opustit domovy.
Letos květnu se v Burundi v referendu rozhodlo o změně ústavy, což umožňuje současnému prezidentovi zůstat ve funkci de facto do roku 2034.
Nkurunzizovo rozhodnutí vyčlenit značnou část rozpočtu na bezpečnost na úkor veřejných služeb má za důsledek, že je v Burundi krizová humanitární situace, upozorňuje také zpráva.
V období dvou let se počet potřebných, tedy zejména lidí, kteří akutně potřebují pomoc v podobě lékařské péče, čisté vody či jídla zvýšil z jednoho milionu na 3,6 milionu, což je 34 procent populace, uvádí zpráva. Korupce a zpronevěra veřejných peněz ze strany vysoce postavených činitelů navíc ke zhoršení situace přispívá, pokračuje zpráva.
Burundské tajné služby a členové policie, včetně vysoce postavených činitelů, se podle OSN dopustili závažného porušování lidských práv. Rostoucí roli také hrálo násilí ze strany Imbonerakure - mládežnické skupiny vládní strany. Odpůrci vlády byli podle zprávy mnohdy zadrženi a mučeni právě Imbonerakure, uvádí komise.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.