Černá premiéra. Jihoafričané stavějí vojenská letadla

Zahraničí
30. 9. 2011 09:50
AHRLAC - zatím jen v představě grafika.
AHRLAC - zatím jen v představě grafika.

Globálnímu zbrojnímu průmyslu dosud dominuje jen s malou konkurencí Západ. Vlastní vojenský letoun, byť malý, nyní vyvíjí a staví také Jihoafrická republika. Dvoumístný stroj je primárně určen k výzvědné činnosti a pozorování, ale může nést i výzbroj.

Zatímco přední zbrojní koncerny dnes stavějí bezpilotní špionážní letouny, které vydrží ve vzduchu až třicet hodin, začínají Jihoafričané skromně.

V Pretorii tento týden představili prototyp prvního vojenského letounu, který byl vyvinut v Africe. Zhruba deset metrů dlouhý model zatím nese nepříliš poetické či bojové jméno AHRLAC (Advanced High Performance Reconnaissance Light Aircraft).

Na rozdíl od většiny špičkových modelů výzvědných letounů, které dnes střeží kdejaký kout zeměkoule, není "Jihoafričan" bezpilotní – má místo pro hned dva členy posádky.

AHRLAC (grafika).

AHRLAC může dosáhnout rychlosti až 500 kilometrů v hodině a bez přídavných palivových nádrží uletět 2130 kilometrů. Užitečný náklad činí 800 kilogramů. Na stroji může být umístěn dvacetimilimetrový kanon, menší bomby a rakety. Může tak přímo zasáhnout do bojových operací.

Jako maximální délka jeho misí se uvádí osm až deset hodin.

Na vývoji stroje pracuje už delší dobu jihoafrická letecká firma Aerosud s africkým zbrojním podnikem Paramout. Cena za jeden kus AHRLAC nemá překročit deset milionů dolarů. To může znít jako lákavá nabídka, protože jiné výzvědné letouny přijdou zpravidla na několikanásobek. Ale také mívají mnohem lepší parametry.

AHRLAC se má vznést poprvé k nebi v příštím roce. V jihoafrickém tisku se proslýchá, že výrobce má už objednávky na prvních více než padesát kusů.

AHRLAC - model prototypu.

Vrtulový pohon dodává vojenskému letadlu z jihu Afriky kanadská dceřiná společnost amerického výrobce Pratt & Whitney, patřícímu koncernu United-Technologies.

Píáristé nového letounu mu sice dělají reklamu tvrzením, že půjde o první nezávisle na černém kontinentě vyvinutý a vyrobený letoun, ale experti upozorňují, že tato interpretace tak úplně nesedí. Jihoafrická firma Denel například vyrábí vojenské helikoptéry (AH-2 Rooivalk).

Dalším příkladem téměř kompletního afrického letadla je stíhačka Helwan HA-300 z šedesátých let minulého století, která byla navržena, vyvinuta a vyrobena v Egyptě. Před ukončením projektu roku 1969 byly však dokončeny jen tři prototypy. Jeden je možno spatřit v muzeu v německém Mnichově.

Skoro egyptský letoun Helwan HA-300.

Autor: - pp -Foto: Aerosud a Wikipedia

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ