"Chtěli mě odstranit, v Zimbabwe začíná nová demokracie"

Zahraničí
22. 11. 2017 22:12
bez popisku 966027
bez popisku 966027

Za zrod nové demokracie v Zimbabwe označil poslední vývoj nastupující prezident Emmerson Mnangagwa, který po odpoledním návratu z Jihoafrické republiky pronesl projev u centrály vládnoucí strany ZANU-PF v Harare. Hovořil mimo jiné o tom, že existovaly plány na jeho zabití, což jej přinutilo poté, co byl odvolán z funkce viceprezidenta 6. listopadu, urychleně opustit zemi.

"Přesně před 16 dny jsem dostal dopis, který mě vyhazoval z vlády Zimbabwe coby viceprezidenta. Do dvou hodin jsem byl informován o plánech na odstranění mé osoby," citoval Mnangagwu zpravodajský web BBC. "Tentokrát jsem si řekl: 'Neměl bych čekat, až mě odstraní.'," dodal v odkaze na incident ze srpna, kdy se politika údajně snažil někdo otrávit.

V uplynulém týdnu, kdy armáda převzala kontrolu nad zimbabwskými úřady a držela prezidenta Roberta Mugabeho v domácím vězení, byl prý Mnangagwa s generály neustále v kontaktu. V pátek se má i za jejich podpory dosavadní šéf zimbabwské bezpečnosti stát novým prezidentem. Mugabe rezignoval v úterý po téměř 40 letech u moci.

"Lidé promluvili. Hlas lidu je hlasem Boha," řekl Mnangagwa za bouřlivých ovací několikatisícového davu v metropoli Harare. "Dnes jsme svědky nově se rodící demokracie. (...) Chceme mír, chceme v naší zemi práci, práci, práci," uvedl. Následně požádal o spolupráci všechny obyvatele Zimbabwe a také celý africký kontinent.

Zatímco mnoho lidí v Zimbabwe slaví poslední události s vidinou lepších zítřků, světová média varují, že na dosavadní realitě masové korupce, chudoby a autoritářského vedení se nemusí mnoho změnit. "Převrat nejspíš nepředznamená novou, demokratickou éru," řekla webu americké televize CNBC politická analytička společnosti AKE Alisha Patelová.

"Zimbabwe je jednou z nejzkorumpovanějších zemí na světě a to, co nyní sledujeme, je snaha tento stav zachovat," uvedl o víkendu americký publicistický server Vox. Podobně hodnotí situaci BBC. "Přesto, jsou zde významné faktory, které budou nového lídra nutit vykročit směrem smysluplných změn. Korupce a tyranie minulosti nepřitáhne mezinárodní finanční pomoc a investice potřebné na záchranu zimbabwské ekonomiky, která je momentálně v troskách," doplnil web BBC.

Mnangagwa přezdívaný Krokodýl pro svou drsnost a politickou mazanost je podle Knoxe Chitiyoa z afrického programu výzkumného ústavu Chatham House také podporovatelem podnikání a opětovného navázání kontaktu Zimbabwe s mezinárodním společenstvím. Mnangagwa je prý zcela jistě pod tlakem, aby odměnil své spojence, také se od něj však očekávají pokroky v oblasti hospodářství. "Má toho na práci hodně," napsal Chitiyo pro deník The Guardian.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ