K násilí proti přistěhovalcům, které postihlo Jihoafrickou republiku v posledních dvou týdnech, přispěla neschopnost tamní vlády umožnit chudým vrstvám podílet se na ekonomickém růstu země. Xenofobní útoky by se mohly dokonce ještě rozšířit, protože životní podmínky chudých jsou stále těžší a začíná se projevovat zvýšení cen potravin.
Více než 14 let po pádu režimu apartheidu, miliony Jihoafričanů stále žijí v chudobě. A to přesto, že hospodářství je na rekordním vzestupu. Jihoafrická ekonomika rostla v posledních čtyřech letech průměrně o pět procent ročně.
Materiální nouze velké části obyvatel zřejmě také přispívá k vysoké úrovni kriminality v zemi. Lidé žijící v zaneřáděných chudinských čtvrtích si svůj vztek v posledních dnech začali vybíjet na přistěhovalcích z jiných afrických států, kteří jim prý přebírají pracovní místa. Nejčastějším terčem útoků se stávali imigranti ze sousedních států Zimbabwe a Mosambiku. Celkem zahynulo už 42 lidí.
"Sedíme na časované bombě. Lidé jsou chudí. Nemají zaměstnání a pořádné bydlení a jsou z toho unavení a naštvaní. V takové situaci je pro kohokoli snadné vyvolat násilí," řekl analytik Prince Mashele z afrického institutu bezpečnostních studií Institute for Security Studies (ISS).
Vláda prezidenta Thaba Mbekiho ale popírá, že by za výbuch xenofobie mohlo špatné řízení země. Poukazuje na pokračující elektrifikaci, výstavbu bytů a sociální dávky, které dnes dostává už 12,5 milionu lidí. Podle vlády za vlnou útoků stojí kriminální živly.
V padesátimilionové Jihoafrické republice je až pět milionů přistěhovalců, z nichž zhruba tři miliony tvoří uprchlíci ze Zimbabwe. Jihoafrické úřady připouštějí, že Zimbabwané jsou celkově vzdělanější než mnozí chudí Jihoafričané.
Násilí se objevilo hlavně v Johannesburgu, který je centrem nejsilnější africké ekonomiky. Zároveň jsou tu však nejvíc vidět sociální rozdíly. Johannesburské předměstí Alexandra, kde se 11. května objevily první výpady proti cizincům, leží ve stínu luxusních sídel místních boháčů.
Březnový statistický výzkum ukázal, že desetina nejbohatších Jihoafričanů vydělává celou polovinu všech příjmů jihoafrického obyvatelstva. Zatímco nejchudší, kterých je 40 procent, dostanou z celkových příjmů jen sedm procent. Podle analytiků se dá čekat další nestabilita, pokud se situace nemajetných nezlepší.
Chudí z JAR, kde nezaměstnanost dosahuje 24 procent, většinou nemají žádnou kvalifikaci. Jak rostou ceny potravin kvůli globální krizi, mnozí z nich začínají hladovět. Březnová inflace cen potravin dosáhla na jihu Afriky 15,3 procenta a přepokládá se, že vzhledem k celosvětovým trendům zůstane i nadále vysoká.
"Dřív jsem jedla ráno, pak přes den a ještě večer. Teď jím jen dvakrát denně," řekla nezaměstnaná matka dvou dětí Busi Ndlovuová ze čtvrti Alexandra.
Mezinárodní měnový fond upozornil, že vyšší ceny jídla mohou vést k nepokojům a regionální analytici to potvrzují. "Ti, kdo chtějí neklid, mohou snadno vyvolat sociální bouře," řekl ekonom Tony Twine.
Dokonce i lidem, kteří v JAR práci mají, se žije čím dál hůř. "Museli jsme se omezit v mnoha věcech. Maso je už pro nás luxus. Dokonce jsme zkusili i levnější druhy rýže, ale moc to nepomáhá," řekl úředník Vincent Sekolo. "Moje letošní zvýšení platu je jako výsměch, protože to ani nestojí za řeč," dodal. Úředník Sekolo také přestal jezdit do práce autem a musí používat minibusy, které jinak z duše nesnáší.
Jihoafrická centrální banka zvýšila od června 2006 úrokovou sazbu z 4,5 na 11,5 procenta a naznačila, že podobný trend bude pokračovat.
Levicově zaměření spojenci vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC) tvrdí, že Mbekiho reformy zaměřené na růst obchodu zradily chudé vrstvy. Požadují zavedení nulové daně z přidané hodnoty na základní potraviny a další položky denní potřeby a také chtějí více peněžitých podpor.
Ale spoléhat se na vládní intervenci je zřejmě předčasné. "Jedna z potíží s cenami potravin je, že je velmi těžké navrhnout vhodný systém ... daňových opatření. Kdekoli to zkoušeli, nebylo to úspěšné," řekl v úterý jihoafrický ministr financí Trevor Manuel ekonomickému parlamentnímu výboru.
Foto: AP, Reuters