Násilí v súdánském Dárfúru ohrožuje hlavně ženy a děti. Ale jeden teenager z amerického státu Maryland dostal podle televizní stanice CNN jednoduchý nápad, jak jim zajistit trochu víc bezpečí. Daruje jim speciální kamna, které potřebují méně dřeva.
Lidé, kteří žijí v uprchlických táborech v regionu, jsou v relativním bezpečí. Útočníci ale číhají na ženy a dívky, které se vydají do pouště hledat dřevo, na kterém by uvařily jídlo. Někdy musí chodit nehostinným terénem až sedm hodin a často jsou napadeny, znásilněny či zabity.
OSN uvádí, že v Dárfúru bylo zabito už asi tři sta tisíc lidí. Další statisíce přišly o své domovy a žijí v uprchlických táborech.
Sedmnáctiletý Spencer Brodsky se o násilnostech dozvěděl a rozhodl se shánět peníze k nákupu kamen, která spalují dřevo efektivně, a poslat je do Dárfúru. Kamna spálí o 75 procent méně dřeva než tradiční ohniště. Pokud budou moci ženy zůstat déle v táborech, sníží to riziko jejich napadení. „Musíme zkoušet jim pomoci, jakkoli to půjde, aby nemuseli opouštět své provizorní domovy," říká Brodský.
Brodsky je Žid a říká, že v jeho komunitě je situace v Dárfúru přirovnávána k holocaustu. „V tom regionu se ty hrůzy dějí už dlouho. A jak víte, lidé říkali po druhé světové válce o holocaustu, tohle už se nikdy nemůže stát."
Brodsky už vybral dost peněz na to, aby 420 kamen, každá za 30 dolarů (asi 630 korun), poslal do Dárfúru.
„Ženy, které je dostaly, jsou hrozně vděčné za tuhle iniciativu. Dává jim to vědět, že jsou tu lidé, kteří jsou odhodláni jim nějak pomoci," říká Naila Mohamed, vedoucí projektu ze strany Brodského partnerské organizace CHF International.
Podle Brodského názoru úspěch jeho projektu dokazuje, že je možné trochu zlepšit situaci postižených konfliktem. „I když je mi jenom sedmnáct, můžu něco změnit," řekl na CNN.
Hillary Clintonová, příští ministryně zahraničí Spojených států, řekla tento týden Senátu, že je čas se situaci v Dárfúru znovu věnovat. Obamova administrativa podle ní zvažuje řadu kroků, včetně přímé vojenské intervence na podporu jednotek Africké unie. „Jde o hrůznou humanitární krizi v zemi, která je sužována zkorumpovaným a krutým režimem v Chártúnu."
Foto: archiv