Při bojích mezi znesvářenými milicemi zahynuly v uplynulých dnech v Libyi desítky lidí. Země opět směřuje k chaosu a možná další občanské válce. Západní země proto vyzývají své občany, aby opustili Libyi. Státní ropný koncern NOC varoval před katastrofou pro lidi a životní prostředí poté, co raketa zasáhla obří zásobník pohonných hmot u Tripolisu.
Stalo se tak v důsledku nynějších bojů v hlavním městě. Obrovský požár ve skladu paliv nedaleko letiště v libyjské metropoli se během dnešního dne vymkl kontrole. V důsledku raketového útoku zde dnes v největším skladu paliv v Tripolisu hoří již dvě obří palivové nádrže, uskladněno v nich je asi 6,6 milionu litrů paliva.
Hrozí humanitární a ekologická katastrofa, uvedly zahraniční agentury s odvoláním na místní úřady. Libye již požádala o mezinárodní pomoc. Případná exploze těžce zasáhne okolí do vzdálenosti nejméně pěti kilometrů. "Ocitl se (požár) mimo kontrolu. Byla zasažena i druhá nádrž."
Sousední zásobníky mají obsah téměř sto milionů litrů. Hrozí gigantická exploze, která může způsobit vážné škody až do vzdálenosti pěti kilometrů.
Británie, Francie a Německo a některé další země vyzvaly své občany, kteří jsou v Libyi, aby z této země zmítané násilím odjeli. USA v sobotu stáhly z Libye svůj zbylý diplomatický personál a evakuovaly velvyslanectví. Západním občanům prý hrozí zranění, smrt nebo únos.
V Libyi se odehrávají od 13. července boje o letiště u Tripolisu a bojuje se také v Benghází na východě země. Násilí je důsledkem sporů milicí s vládou.
"Vzhledem ke stupňování bojů v Tripolisu a celkově nestabilní situaci v Libyi ministerstvo zahraničí nedoporučuje občanům cesty do Libye. Britové, kteří jsou v Libyi nyní, by měli odjet s použitím soukromých prostředků. Velvyslanectví Velké Británie zůstává otevřené, ale s omezeným počtem pracovníků. Možnost poskytnout konzulární služby je proto omezená," oznámil úřad.
Odjet z Libye doporučilo svým občanům také Německo. Obdobnou výzvu později během dne svým občanům adresovalo i francouzské ministerstvo zahraničí. V Libyi se nyní nenachází ani stovka francouzských občanů. Opustit zemi svým občanům již dříve doporučilo Španělsko, Malta či Belgie.
Diplomaté pod palbou
Podle nejmenovaného činitele britského velvyslanectví se stal terčem palby britský diplomatický konvoj. Stalo se tak při údajném pokusu o únos během cesty k tuniské hranici. Nikdo při něm nebyl zraněn. Vozidla ale byla poškozena.
Ve východolibyjském Benghází přišlo podle zdravotníků citovaných Reuters za minulých 24 hodin v bojích o život 38 lidí. Proti sobě tam stojí ozbrojené milice a speciální jednotky armády. Jejich velitel v televizi řekl, že jeho muži jsou schopní ofenzivu milicí odrazit.
Benghází ale z velké části ovládají milice, které se podílely na svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011. Město je téměř denně dějištěm bojů mezi znepřátelenými skupinami ozbrojenců. Od května proti nim vede vlastní boj bývalý armádní generál Chalífa Haftar, který milice označuje za teroristy. Vláda ho obvinila z pokusu o převrat, ale mnozí vojáci s ním souhlasí a přeběhli k němu.
Boje pokračují také v Tripolisu. Při jednom ze sobotních útoků zasáhla raketa dům, v němž zahynulo 23 egyptských dělníků. Hlavní boje se soustřeďují na letiště, které je od 13. července uzavřené a o nadvládu nad ním bojují znepřátelené milice. Podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví bylo v těchto bojích za dva týdny zabito nejméně 97 lidí a čtyři sta dalších utrpělo zranění.
Všechny zdroje se shodují, že současné boje jsou jedny z nejtěžších od revolučního roku 2011 a že Libyi hrozí občanská válka, protože vláda není schopná zajistit pořádek.
Zvláštní emisaři pro Libyi z Ligy arabských států, evropských zemí a USA po setkání v Bruselu konstatovali, že situace v Libyi dospěla do "kritické fáze", a vyzvali k okamžitému příměří. Na cestě k němu by podle nich vůdčí roli měla hrát OSN společně s libyjskou vládou a dalšími místními partnery.
Západní vlády doufají, že bojující strany by mohly dospět k politické dohodě, až se v srpnu poprvé sejdou členové nově zvoleného libyjského parlamentu.