Devětadvacetiletá Samantha Lewthwaiteová, přezdívaná Bíla vdova, podle spekulací médií iniciovala útok v nákupním centru v Nairobi v Keni, při kterém zemřelo více než 60 lidí. Měla to být zřejmě pomsta za uvěznění a souzení jejího partnera, který se podílel na pumových útocích v londýnské hromadné dopravě v červenci 2005, keňskými úřady. Experti se nyní údajně snaží identifikovat Lewthwaiteovou mezi mrtvými extremisty. Média vydala její vizitku.
Lewthwaiteová, jež po konvertování k islámu přijala jméno Šarafíja, se údajně podílela na plánování a provedení i jiných teroristických útoků v minulosti. Některé zdroje ji dokonce označují za v současnosti nejobávanější ženu-teroristku od dob Ulrike Meinhofové, spoluzakladatelky německé teroristické skupiny Frakce rudé armády (RAF) počátkem 70. let.
Přezdívá se jí Bílá vdova, protože je běloška a jejím manželem byl na Jamajce narozený Germaine Maurice Lindsay (1985-2005), jeden ze čtyř sebevražedných atentátníků, kteří 7. července 2005 v Londýně zabili 52 lidí a na 700 zranili. Sám Lindsay, jenž po konvertování k islámu přijal jméno Abdalláh Šahíd Džamál, zabil 26 lidí, když se odpálil na lince Piccadilly mezi stanicemi King's Cross St. Pancras a Russell Square.
Lewthwaiteová, jež byla v době londýnských útoků v sedmém měsíci těhotenství s jejich druhým dítětem, atentáty v Londýně označila za "odporné" a odsoudila je "z celého srdce". Později se ukázalo, že se znala i s vůdcem skupiny atentátníků.
Dcera bývalého vojáka britské armády Andyho Lewthwaita byla údajně hluboce zasažena rozvodem svých rodičů v jejích 11 letech. V osmnácti (v roce 2002) konvertovala k islámu a módní oblečení vyměnila za hidžáb. Studovala tehdy náboženství na prestižní Škole orientálních a afrických studií na londýnském Russell Square, kde se asi seznámila s Lindsayem.
Za Lindsaye se provdala v roce 2002; tradičního muslimského obřadu se nikdo z její rodiny neúčastnil. "Můj otec to neschvaloval... byla jsem jeho nejmladší dcera, bylo pro něj těžké, že jsem konvertovala k islámu," vysvětlila Lewthwaiteová.
Po útocích v Londýně její otec řekl: "Několikrát jsem se jí ptal, jestli o nich předem věděla, vždy mi odpověděla, že ne." Že se z ní stala světové hledaná teroristka, nemohou věřit ani její bývalí spolužáci, podle nichž měla ráda pop music, obdivovala Davida Beckhama, nosila módní oblečení, používala make-up a chodila na party.
V roce 2008 se Lewthwaiteová údajně přidala k teroristické síti al-Kajda a rok nato porodila v britském Aylesbury své třetí dítě, jehož otcem je asi muslim marockého původu z Birminghamu. Jejímu prvnímu synovi je nyní devět a dceři osm.
Do Keni přijela údajně loni na jihoafrický pas na jméno Natalie Faye Webbová. Už předtím ale pobývala v Africe, mimo jiné v Tanzanii.
Nynější útok v Nairobi by mohl souviset s procesem s Jermainem Grantem (31), který měl začít v pondělí v Mombase. Grant v něm čelí obvinění z plánování útoků na hotely v Mombase, jež měl připravovat v roce 2011 s Lewthwaiteovou. Buňka byla ale odhalena a Grant zatčen. Lewthwaiteové se podařilo po výslechu na policii uprchnout. Děti odvezl do bezpečí její britský partner Habib Ghani. V luxusní vile v Mombase, již měli tehdy pronajatou, se našel mj. její deník, v němž si prý zapsala přání, aby její děti byli sebevražední atentátníci.
Poslední zprávu o Bílé vdově vydala organizace Šabáb na internetu, kde kategoricky popřela zprávu o účasti ženy. "Máme dostatek oddaných mladých mužů a do vojenských operací ženy nenasazujeme," uvedly milice na Twitteru.