Země, které zabaví velké množství slonoviny, budou mít za úkol provést testy DNA u této suroviny, aby se odhalil původ zásilky. Toto opatření bylo dnes přijato na ekologické konferenci v thajské metropoli Bangkoku.
Nová dohoda, schválená na konferenci 177 zemí, které se připojily k Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), je reakcí na nárůst pytláckých útoků na africké slony, které dosáhly nejvyšší úrovně od zavedení mezinárodního zákazu obchodování se slonovinou v roce 1989.
Nové nařízení stanovuje, že pokud bude v nějakém státě zadrženo nejméně 500 kilogramů slonoviny, bude mít tento stát za povinnost odebrat vzorky a do 90 dnů je analyzovat.
Tímto způsobem bude snazší dopátrat se původu nezákonného lukrativního obchodu. Nařízení podléhají i všechny velké zásilky zabavené v uplynulých 24 měsících.
"Moderní laboratoře dokážou poměrně přesně určit, kde byl slon zabit," řekl Peter Pueschel z ekologické organizace International Fund for Animal Welfare. "Testy pomohou odhalit prostředníky a klíčové osoby stojící za těmito zločiny" a lokalizovat centra pytláctví. Tak bude možné zvýšit úsilí k ochraně živých slonů, dodal.
Konference CITES se koná každé tři roky. Ta letošní, která skončí ve čtvrtek v Bangkoku, se věnuje především osudu slonů a nosorožců.
Ilegální obchod se slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil a za posledních 15 let vzrostl více než trojnásobně, uvádějí ekologické organizace. Podle nich zbývá ve volné přírodě v Africe již jen asi 420 tisíc až 650 tisíc slonů. Ekologové se obávají, že rok 2012 byl pro slony ještě tragičtější než rok 2011, když bylo těchto chobotnatců usmrceno odhadem 25 tisíc.