Organizace spojených národů má problémy s navýšením počtu mírových sil v Kongu. Žádná země jí nechce jednotky poskytnout, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Podle rozhodnutí OSN z loňského listopadu, měly být mírové síly v Kongu dočasně posíleny z 17 tisíc na zhruba 20 100 členů.
"Přes značné snahy organizace získat potřebné prostředky... ochota zemí poskytnout vojáky nesplnila naše očekávání," uvedl Pan Ki-mun v prohlášení adresovaném Radě bezpečnosti OSN. Zároveň na radu apeloval, aby v otázce poskytnutí jednotek vyvinula větší tlak.
Rada bezpečnosti loni schválila posílení mírových jednotek v Kongu poté, co na východě země vypukly prudké střety mezi tutsijskými povstalci a konžskou armádou. Boje v oblasti způsobily vážnou humanitární krizi a z domovů vyhnaly kolem čtvrt milionu lidí.
Pan Ki-mun uvedl, že se s požadavkem poskytnout bezpečnostní složky pro misi OSN obrátil na 65 zemí, z nichž jen Bangladéš souhlasila s uvolněním jednotek a Belgie přislíbila nákladní letoun. Žádná z dalších zemí neučinila formální nabídku, přestože některé naznačily ochotu k misi přispět.
OSN v prosinci uvedla, že by mohlo trvat čtyři až šest měsíců, než posily mírové mise do Konga dorazí.
Situace ve východním Kongu se během posledních měsíců částečně uklidnila, stále zde ale panuje napjatá situace. Oblast ohrožují povstalecké milice z Ugandy a rwandské jednotky se nedávno spojily s konžskými, aby zde zasáhly proti rwandským rebelům z kmene Hutu.
Vůdce tutsijských povstalců, kteří vedli loňské střety, Laurent Nkunda byl zatčen a někteří členové jeho uskupení nyní usilují o začlenění do konžské armády, zatím ale bez konkrétních výsledků.
Humanitární organizace pravidelně kritizují misi OSN v Kongu, že pro ochranu civilních obyvatel nevyvíjí dostatek úsilí.
Foto: AP a Reuters