Jednání zimbabwského autokrata Mugabe a favorita Západu Tsvangiraie o rozdělení moci v zemi zatím ztroskotala. Šéf opozice Morgan Tsvangirai po víkendové vrcholné schůzce jihoafrickému listu Sunday Independnet řekl: „Jsme tak blízko a současně velmi vzdáleni řešení." Jablkem sváru je, že prezident Robert Mugabe požaduje, aby funkce premiéra byla především reprezentativní.
Křeslo předsedy vlády by mělo připadnout opozičnímu Hnutí za demokratickou změnu (MDC).
V žádném případě nepodepíšu pod tlakem dohodu, která nabídne jen polovičatá řešení, řekl citovanému listu Tsvangirai.
Obě strany zimbabwského konfliktu jednaly o uplynulém víkendu v Johannesburgu v rámci schůzky bezpečnostního výboru Jihoafrického rozvojového společenství (SADC), jehož členy je 14 zemí.
Mugabe a Tsvangirai se setkali krátce předtím v Zimbabwe, ale snahy o dohodu uvízly nehledě na optimistické proklamace na mrtvém bodě. Žádný viditelný pokrok nepřineslo ani jednání za zavřenými dveřmi v Johannesburgu.
Sám zprostředkovatel schůzky, jihoafrický prezident Thabo Mbeki, se přitom netajil záměrem, že by rád oznámil výsledky dohody o rozdělení moci v Zimbabwe už na závěr uplynulého víkendu.
Podle jihoafrických médi je Tsvangirai, předseda MDC, srozuměn s tím, že Mugabe setrvá v křesle prezidenta. Tsvangirai sám žádá, aby jej zimbabwský parlament, v němž jeho věrní získali ve volbách mírnou většinu, jmenoval předsedou vlády.
Proti Mugabemu protestovali v Johannesburgu nejen skupiny na obranu lidských práv ze Zimbabwe, ale i členové jihoafrického odborového svazu Cosatu, jemuž se mimo jiné před několika měsíci podařilo zabranit dodávce čínských zbraní přes území JAR do Zimbabwe.
K protestům proti Mugabemu se připojili i aktivisté ze Swazijska, kteří ve svém králi Mswatim III. vidí podobně nelegitimního vládce jako je podle nich zimbabwský prezident.
Foto: Reuters a AP