Osvobozovací akce
Drama v Alžírsku: islamisté drží desítky cizinců
19.01.2013 10:08
Osvobozovací operace rukojmích zajatých od středy v plynárenském podniku v Alžírsku trvá přes 36 hodin. Podle alžírské agentury APS při ní zemřelo dvanáct rukojmích. Více detailů ale zatím Alžír není schopen poskytnout.
Na svobodu se dostalo 573 alžírských a zhruba sto zahraničních dělníků. Při zásahu alžírské armády padlo osmnáct útočníků, kterých byly původně asi tři desítky. Zbytek komanda - silně vyzbrojený raketomety, granáty, samopaly a puškami - je pořád uvnitř rozsáhlého průmyslového komplexu.
Podle alžírských představitelů je pohřešováno asi třicet osob a není znám osud deseti Japonců a osmi Norů.
Britské zdroje uvádějí, že mezi nezvěstnými osobami je desítka Britů. USA situaci hodnotí jako stále velmi nebezpečnou. Do zajetí podle jejich ministerstva zahraničí padlo pět Američanů. Ministerstvo už identifikovalo jednoho, který je určitě po smrti. Při osvobozovací akci zemřel také jeden Francouz.
Podle zdrojů stanice Al-Džazíra sami únosci tvrdí, že stále zadržují sedm cizinců - tři Belgičany, dva Američany, Brita a Japonce. Belgie ale o žádných svých občanech, kterých by se mohla krize týkat, neví.
Někteří z rukojmích, kterým se podařilo dostat na svobodu, tvrdí, že jim únosci omotali kolem krku pásy s výbušninami a že další výbušniny poschovávali po areálu.
Únosci chtějí vyjednávat o ukončení intervence proti islámských radikálům v Mali a požadují také propuštění dvou osob odsouzených v USA za terorismus.
Bílý dům a Pentagon prý se neshodují v otázce postupu v Mali
Bílý dům a americké ministerstvo obrany se neshodují v otázce postupu proti africkým islámským radikálům. Napsal to deník Los Angeles Times, podle něhož se názory liší na to, do jaké míry mohou tito radikálové ohrozit USA.
Dle losangeleského deníku je vedení Pentagonu toho názoru, že bez zásadnějšího zapojení USA se může Mali stát podobně jako v minulosti Afghánistán útočištěm teroristů. V Bílém domě naopak ještě není jasno v tom, zda jsou lidé, proti nimiž se bojuje v Mali a mezi nimiž jsou členové severoafrické odnože Al-Káidy (AQIM), pro USA nebezpeční. Administrativa nechce být zatažena do komplikovaného konfliktu s nepolapitelným nepřítelem v době, kdy USA chystají stažení svých vojáků z Afghánistánu.
"Nikdo tady nepochybuje o tom, jakým nebezpečím je AQIM pro oblast, v níž působí. Všichni si ale musí položit otázku, jaké ohrožení představuje pro území USA. Odpověď na ni je prozatím: žádné," citoval deník nejmenovaného zástupce Bílého domu.
USA vydaly v pátek varování před cestami do Mali pro své občany a stáhly ze svého velvyslanectví v Bamaku příbuzné zaměstnanců. Ministerstvo zahraničí varuje před únosy cizinců a také před problémy, které mohou nastat v částech Mali, jež nekontroluje vláda.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.