Drama v Alžírsku skončilo krveprolitím únosců i rukojmích

Zahraničí
19. 1. 2013 12:14
Patnáct těl bylo nalezeno v Alžíru.
Patnáct těl bylo nalezeno v Alžíru.

Alžírská armáda podle všeho ukončila více než třídenní útok islámských radikálů na plynárenský podnik na jihovýchodě země. Skončil smrtí 23 rukojmích a 32 teroristů. Vládním jednotkám se podařilo osvobodit 685 unesených alžírských zaměstnanců a 107 cizinců. 

Skupina al-Mulasamín Mochtára Belmochtára, která se nedávno oddělila od organizace al-Kajdy v muslimském Maghribu (AQIM), napadla podnik u Ajn Amanásu ve středu ráno. Asi třicet dobře vyzbrojených mužů zajalo skoro 700 zaměstnanců, z nichž 132 byli cizinci z desítky zemí. Útok se dává do souvislosti s francouzskou intervencí v Mali a ochotou Alžírska poskytnout Francii svůj vzdušný prostor. Únosci požadovali ukončení této intervence a také propuštění dvou teroristů odsouzených v USA.

Postupně se na svobodu dostalo 685 unesených alžírských zaměstnanců a 107 cizinců. Podle údajů přišlo o život 23 rukojmích a 32 teroristů. V rukou únosců zůstala poslední, sedmičlenná skupina, i tyto lidi však únosci nakonec zabili, protože ztratili naději, že z místa uniknou. Armáda od čtvrtka rozsáhlý komplex obklíčila a akce speciálních komand kryly posádky vrtulníků. Mezi zahraničními rukojmími byli Američané, Britové a Japonci. Vlády všech těchto tří států daly najevo, že se jim nelíbí, že o zásahu armády nebyly předem informovány.

Vzhledem k nepřehlednosti velkého areálu se zatím podle BBC nedá vyloučit, že v něm někteří z útočníků stále jsou. Hovořilo se také o tom, že někteří rukojmí se poschovávali na odlehlých místech. Jeden Francouz například popsal, že strávil pod lůžkem zakrytý krabicemi 40 hodin a že začal věřit, že tam zemře. V objektu bylo nalezeno 15 ohořelých a zatím neidentifikovaných těl. Mezi pohřešovanými je necelá desítka Britů. Britský velvyslanec v Alžíru míří na místo, kde už je část konzulárního personálu.

Podle mauritánských zdrojů velel akci veterán mezi radikály Abdar Rahmán, přezdívaný podle země svého původu Nigerí. V roce 2005 se připojil k alžírské salafistické skupině pro kázání a boj, která bojovala o ustavení islámského státu v Alžírsku a roku 2007 se přejmenovala na AQIM. Právě z AQIM je část islamistů, kteří loni ovládli maliský sever.

Francouzský soudce Marc Trévidic, který se zabývá terorismem, považuje operaci v Alžírsku za Belmochtárův pokus zmocnit se velení radikálních skupin v severní Africe. Mezi jednotlivými veliteli podle něj panuje rivalita, takže nelze předvídat, jak se dále bude situace vyvíjet. Útok na alžírský podnik prý byl dlouho plánován a Belmochtár k němu dal rozkaz v době, kterou považoval za příznivou. Jeho cílem je internacionalizovat konflikt s nemuslimy a stát se hlavou celosvětové svaté války.

Radikálové už pohrozili Francii útoky za její účast v Mali. Libye a také Egypt zpřísnily bezpečnostní opatření kolem energetických zařízení.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ