Dva miliony Somálců hladovějí. Kvůli islamistům

Zahraničí
23. 7. 2011 16:45
Humanitární organizace nemají přístup k 2,2 milionu lidí postižených hladem.
Humanitární organizace nemají přístup k 2,2 milionu lidí postižených hladem.

Humanitární organizace nemají přístup k 2,2 milionu lidí postižených hladem v oblastech Somálska, které kontroluje islamistické hnutí Šabáb napojené na teroristickou síť al-Kajda. Podle nejnovějších informací Dětského fondu OSN (UNICEF) umírá v oblasti Afrického rohu každých šest minut jedno dítě.

Části země, které kontrolují islamisté, jsou přitom podle Světového potravinového programu WFP nejvíce postižené hladem. "Jedná se o jedny z nejnebezpečnějších míst na světě, kde pracujeme. Ale lidé umírají. Teď nejde o politiku, ale o zachraňování životů," uvedl Josette Sheeran, výkonný ředitel WFP. Šabáb v oblastech zakázal potravinovou pomoc v roce 2010.

Evropská unie podle komisařky pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristaliny Georgievové zvýšila svoji pomoc pro hladovějící obyvatelstvo v regionu Afrického rohu o dalších 88 milionů eur na celkových 160 milionů eur (3,9 miliardy korun). Komisařka se rovněž chystá do uprchlického tábora Dadaab v Keni, kam bez přestání proudí uprchlíci ze Somálska před již 20 let trvající občanskou válkou a velkým suchem, které vedlo až k hladomoru.

Jak uvedl UNICEF, stále do Dadaabu přicházejí stovky až tisíce lidí denně. S více než 400 tisíci lidí je to největší uprchlický tábor na světě. "Mnoho příchozích dětí je tak slabých, že nemají ani sílu polknout jídlo, a musejí být proto vyživovány nitrožilně," popisuje Christopher Tidey, spolupracovník UNICEF. "Viděl jsem tříletého chlapce, který vážil jen pět kilo," uvedl.

Každých šest minut umírá jedno dítě.V současné době pokračují práce na dalším, již čtvrtém táboře, v etiopském regionu Dolo Ado, kde by měl být prostor až pro 60 tisíc lidí. Existující tři tábory totiž již téměř dosáhly své kapacity. Humanitární krize v této části světa postihuje nyní okolo jedenácti milionů lidí, jak konstatuje Evropská unie. Sucho, které postihlo Somálsko, Keňu a Etiopii, je nejhorší za posledních dvacet let, jak uvádějí Spojené národy. V jižním Somálsku hrozí hladomor 3,7 milionu lidí.

Hladomor je politikum

WFP bylo jednou ze skupin, které byly z jihu Somálska vykázány minulý rok a nyní se připravují na návrat. Organizace zároveň zvažuje možnost shazování potravin z letadel do oblastí, které nejsou přístupné po zemi.

Humanitární organizace se setkaly na hranicích s regiony kontrolovanými Šabábem i nášlapnými minami, které tam zůstaly od dob střetů keňských a etiopských sil počátkem roku.

Šabáb obvinil v pátek OSN ze zveličování závažnosti situace v Somálsku a označil prohlášení o panujícím hladomoru na jihu země za politikum.

Somálská vláda nemá téměř žádnou kontrolu nad územím kromě hlavního města Mogadišu, kde se nadto vládní síly spolu s mezinárodními mírovými jednotkami snaží odrážet útoky rebelů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ