Dveře, z nichž nebylo návratu. Obama na ostrově otroků

Zahraničí
28. 6. 2013 19:00
Barack Obama v Domě otroků.
Barack Obama v Domě otroků.

Zdejší cely mají rozměry 2,6 krát 2,6 metru. V každé bylo 15 až 20 lidí, kteří seděli spoutáni v řetězech zády ke zdi. Jednou za den mohli místnost opustit, aby si došli na záchod. Čekali tady měsíce, než je vyvedli na loď plující do Ameriky. Řeč je o dakarském Domě otroků, který včera navštívil americký prezident Barack Obama.

Návštěva Senegalu je první Obamovou zastávkou cesty po afrických zemích. Je to vůbec poprvé, kdy prezident na černý kontinent přijel na delší turné. Po setkání se senegalským prezidentem Mackym Sallem byla hlavním bodem jeho programu návštěva ostrova Gorée - symbolu obchodu s otroky.

Hlavní pamětihodností ostrova je Dům otroků (Maison des esclaves) postavený v roce 1776 Nizozemci. Dle tradice právě jeho dveřmi, "z nichž nebylo návratu", procházeli otroci před naloděním. Dnes je v budově muzeum připomínající tragické osudy obětí otrokářství. Obama ho navštívil se svou rodinou.

Barack Obama s manželkou Michelle.

Na ostrov při svých afrických cestách zavítali i Obamovi předchůdci George Bush a Bill Clinton. V případě Obamových má ale tato návštěva umocněný význam, protože jak prezident, tak jeho manželka mají africké kořeny.

Americký prezident ve dveřích ze kterých údajně nebylo návratu.

Prezident návštěvu označil za "velice silný moment", který jeho rodině umožnil "plně ocenit význam obchodu s otroky a důvěrně se seznámit s neuvěřitelnou nehumánností a strádáním, kterému byli tito lidé nuceni čelit."

Dům otroků byl postaven v roce 1776.

Ostrov Gorée je pro svou historii a symboliku zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO (více informací je možné nalézt ZDE). Jeho význam byl nicméně ve 20. století přehodnocen - podle některých historiků byli otroci odváženi spíše z okolních přístavů a Gorée jich opouštěly "pouze" stovky ročně.

Obama muzeum navštívil se svou rodinou.

Obama návštěvu ostrova využil pro kritiku dodržování lidských práv v Senegalu. Povzbuzen rozhodnutím amerického Nejvyššího soudu o zrovnoprávnění sňatků homosexuálů a heterosexuálů vyčetl Sallovi skutečnost, že v Senegalu je homosexualita stále nelegální. Podle Salla to však neznamená, že by senegalská společnost byla homofobní. Na změnu zákona prý země potřebuje ještě nějaký čas.

Obama (vlevo) se senegalským prezidentem Mackym Sallem.

Aby ale Obama ukázal i přívětivější tvář, poukázal na úspěchy Senegalu při budování demokratických institucí, které se mohou stát příkladem pro jiné africké země.

Další zastávkou na Obamově cestě je Jihoafrická republika. Do Johannesburgu by měl přiletět dnes večer.

Autor: - bro -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ