Egyptské Muslimské bratrstvo tvrdí, že zásahové jednotky při ranním útoku na účastníky manifestace v sedě v Káhiře zabily 70 osob. Údaje však nelze nezávisle ověřit. Ministerstvo zdravotnictví zatím potvrdilo 38 úmrtí. Mrtví podle bratrstva byli na shromáždění, jehož účastníci podporují svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Nepokoje v Káhiře a dalších městech trvají od pátku a podle zatím neuzavřené bilance mají už desítky obětí.
Údaje o mrtvých se zatím dají jen těžko ověřit. Egyptská redakce televizní stanice al-Džazíra hovoří o možná až 120 obětech ranního útoku a o asi 4500 zraněných. Egyptský server al-Ahrám nicméně napsal, že při tomto zásahu zemřelo jen deset lidí. Agentura AFP hovoří o více než pěti desítkách obětí, zpravodaj BBC o stovce mrtvých. Podle něj jde o největší incident od svržení prezidenta Mursího, ale nevypadá na dopředu chystanou akci.
"Nestřílejí, aby zranili. Střílejí, aby zabili," řekl k dnešním událostem u mešity mluvčí bratrstva. Policisté prý lidem míří na hruď a na hlavu. Mluvčí řekl, že policie se zhruba tři hodiny po půlnoci pokusila sit-in (protest vsedě) rozehnat slzným plynem, ale pak zahájila ostrou palbu.
Jeden z představitelů Muslimského bratrstva Saad Husajní agentuře Reuters řekl, že se snaží přemluvit účastníky manifestace, aby se rozešli. "Říkají, že už zaplatili krví a že neustoupí," sdělil.
Zdravotnický personál reportérovi BBC potvrdil, že kolem 70 procent zabitých zemřelo kulkou, mnohdy do hlavy či hrudi, z hlavní sniperů rozmístěných na střechách. Podobně se vyjádřil jeden z lékařů agentuře Reuters - někteří byli zabiti přesnou ranou mezi oči. Na místě vznikly provizorní márnice a ošetřovny.
"Je tu děsná tlačenice, spousta lidí se sem snaží dostat, doktoři jim blokují dveře. A řev se zesiluje, když se vyklízejí těla," řekl deníku Libération doktor Jahjá Makíja, který pomáhá raněným přímo v epicentru, v mešitě Rábaa al-Adavíja.
Představitel ozbrojených složek přitom státní agentuře Mena tvrdil, že policie nepoužila ostré kulky, nýbrž jen slzný plyn. Snažila se prý oddělit bojující strany.
Paralyzovaný stát
Ministr vnitra Muhammad Ibráhím oznámil, že hodlá protest u mešity Rábaa al-Adavíja ukončit. Právě tam je shromaždiště stoupenců bratrstva, kteří se tam chtějí střídat při poklidném protestu na Mursího podporu. Obyvatelé čtvrti si ale kvůli trvajícím shromážděním a násilí stěžují. V "protestní zóně" zůstávají desetitisíce lidí.Prozatímní prezident Adlí Mansúr dnes vyzval stoupence svého předchůdce, aby vyklidili shromaždiště u mešity Rábaa al-Adavíja a na náměstí Nahda, v blízkosti hlavního sídla Muslimského bratrstva, kam Mursího příznivci chodí už měsíc. Mansúr slíbil, že se nikomu nic nestane. Řekl však také, že vláda nemůže trpět dlouhodobě nejistou bezpečnostní situaci a opakované blokování dopravních tepen. Stát je instituce, již je třeba respektovat, řekl. Ujistil, že je prezidentem všech Egypťanů a v podobném duchu rovněž viceprezident Muhmmad Baradej na Twitteru napsal, že je třeba přestat s polarizací občanů. "Musíme používat rozum a být tolerantní, aby Egypťané mohli začít budovat Egypt."
Exprezident ve vazbě
Armáda přinutila Mursího odstoupit z funkce 3. července a v pátek na něj justice uvalila vazbu. Je vyšetřován za spiknutí s palestinským hnutím Hamas. O tom, kde vojsko Mursího zadržovalo dosud, se nic neví. Ministr vnitra Muhammad Ibráhím dnes oznámil, že Mursí bude ve vazbě zřejmě ve věznici Tora, kde je vězněn také exprezident Husní Mubárak. Bratrstvo ho stále považuje za prezidenta a kroky proti němu označuje za převrat.
Mursího oponenti, kteří se pravidelně shromažďují na káhirském náměstí Tahrír, přišli ve velkém počtu na páteční svolanou manifestaci. Panovala na ní spíše oslavná nálada a shromáždění se zúčastnili i vysocí důstojníci armády. Akci svolal ministr obrany Abdal Muhammad Sisi, který žádal občany, aby přišli dát armádě mandát zasáhnout proti terorismu.
Zpravodaj deníku The Guardian přirovnal armádní manévry v táboře Mursího odpůrců k vojenské přehlídce: "Každých deset minut proletí nad davem helikoptéry a spustí se potlesk. Protestující se fotografují s vojáky, samý úsměv." Ráno se náměstí Tahrír vylidnilo a začal úklid.
Podle egyptských zdrojů policie při pátečních protestech zatkla přes 50 příslušníků Muslimského bratrstva, kteří prý u sebe měli zbraň. Od Mursího svržení při protestech zemřelo už přes 200 lidí. Úmrtí jsou nyní hlášena i z dalších oblastí, nejméně desítku obětí měly střety obou táborů ve druhém největším městě Egypta Alexandrii.
Armáda dala bratrstvu do dnešního dne čas ukončit protesty a připojit se k návrhu politického řešení situace, na jehož konci mají být nové volby. Bratrstvo však považuje odstranění Mursího za nelegální.