Permanentní revoluce
Egypt: prezidenta Mursího podpořily statisíce lidí
01.12.2012 14:35 Aktualizováno 01.12. 19:53
Nejméně 200 tisíc islamistů se sešlo v Káhiře, aby podpořilo prezidenta Muhammada Mursího a také islamistické hnutí Muslimské bratrstvo. Demonstranti projevují podporu Mursího politice a rovněž návrhu nové ústavy, který má dnes prezident převzít a později k němu vyhlásit referendum. Jeho odpůrci protestovali na káhirském náměstí Tahrír ve velkém počtu v pátek.
Shromáždění se dnes konají nejenom v Káhiře, ale také v dalších egyptských městech. V Káhiře na shromáždění před Káhirskou univerzitou a v jejím okolí lidé provolávali hesla Islám přichází, Ano stabilitě a Ne korupci. Organizátoři si slibovali, že shromáždění počtem účastníků překoná protestní akce na Tahríru. Tam lidé v pátek provolávali svržení nového režimu, který vystřídal vládu loni svrženého prezidenta Husního Mubaraka.
Agentury hovoří o více než 100 účastnících sobotních manifestací. Ty jsou podle ní největší od červnového nástupu Mursího do úřadu.
Nové protesty vyvolal prezident minulý týden, když si zvláštním dekretem přisvojil mimořádné pravomoci a znemožnil jimi jakoukoli korekci svých rozhodnutí ze strany justice. Označil to za dočasné opatření nezbytné k urychlení reforem, opozice v tom však spatřuje ohrožení demokracie. Od vyhlášení dekretu zahynuli při protestech dva lidé a několik set osob bylo zraněno.
V pátek po devatenáctihodinovém hlasovacím maratonu schválilo ústavodárné shromáždění text nové ústavy. Dnes bude předán Mursímu, který pak má vyhlásit termín referenda. Muslimské bratrstvo si je jisté, že Egypťané v lidovém hlasování ústavu schválí.
Ochránci lidských práv už vyjádřili pochybnostmi nad těmi články ústavy, které se týkají lidských práv a práv žen. Mursí ale trvá na tom, že v Egyptě není místo pro další diktátorský režim a že ústava zaručuje práva všem. Prezidentský mandát omezuje na maximálně dvě čtyřletá období a nařizuje, že prezidentova kandidáta na předsedu vlády musí schválit parlament. Zaručuje také určitou míru civilní kontroly nad armádou.
Dle kritiků ale ústava obsahuje také málo konkrétní pasáže zformulované jazykem islamistů. Zakazuje třeba "rouhání a urážku jakékoli osoby" a požaduje "respekt k rodinným a náboženským hodnotám".
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, který vyjde v neděli, vyjádřil ve prospěch ukončení hospodářské a politické spolupráce Evropské unie a Egypta, aby se tak zvýšil tlak na Mursího. EU podle Schulze musí pochopit, že tato spolupráce nemůže existovat bez pluralitní demokracie v Egyptě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.