Egypt rozdal účastníkům loňské demonstrace 188 trestů smrti

Zahraničí
2. 12. 2014 20:37
Policisté zadržují stoupence svrženého prezidenta Mursího při demonstraci 14. srpna 2014.
Policisté zadržují stoupence svrženého prezidenta Mursího při demonstraci 14. srpna 2014.

Soud v egyptské Gíze v úterý vynesl rozsudek smrti nad 188 lidmi za loňský útok na policejní stanici. Zemřelo při něm 11 policistů a dva civilisté. Tehdejší útok byl součástí protestů, kterými mnozí Egypťané reagovali na svržení prezidenta Muhammada Mursího.

K moci se Mursí dostal jako kandidát islamistů, ale po trvajících demonstracích pořádaných liberály ho armáda svrhla. Následovaly bouřlivé protesty svolané islamistickým Muslimským bratrstvem, při kterých přišly o život stovky lidí.

Když armáda loni v srpnu násilím rozehnala účastníky dlouhodobých protestů pořádaných na dvou místech v Káhiře, vypukly demonstrace po celé zemi. Na káhirském předměstí pak dav 14. srpna napadl policejní stanici a 11 policistů přitom zemřelo.

Příznivci Muslimského bratrstva demonstrovali v úterý 2. prosince za propuštění zadržených osob.Úterní rozsudek nad 188 osobami byl podle egyptského listu Al-Ahrám poslán velkému muftímu k posouzení. Muftí coby nejvyšší náboženská autorita se musí vždy vyjádřit k hrdelním trestům, ovšem soudy se pak jeho názorem nutně nemusejí řídit. Přesto své rozhodnutí znovu po vyslovení muftího projednávají. V tomto případě byl termín vynesení konečného verdiktu stanoven na 24. leden. Ve vazbě je 143 z odsouzených osob, zbývající byli souzeni v nepřítomnosti.

Egyptské soudy pořádají procesy s tisícovkami členů Muslimského bratrstva, ale rychlost jednání a vynášení tvrdých trestů vyvolává kritiku ve světě i v Egyptě. Velké skupiny lidí dostaly tresty smrti za podobné incidenty ve městě Mínja, avšak soudce, který je vynesl, byl v říjnu odvolán. Celkem soudy poslaly za násilnosti při demonstracích na smrt 1200 osob, ale po přezkoumání verdiktů byly hrdelní tresty potvrzeny "jen" u 200 z nich.

S nevolí se setkalo i sobotní zbavení viny bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Byl souzen v opakovaném procesu za podíl na smrti stovek účastníků protirežimních demonstrací pořádaných v roce 2011. Mubarak po nich odstoupil, avšak na káhirském náměstí Tahrír zemřelo přes 800 lidí. Soud se zabýval tím, kdo dal příkaz proti nim zakročit, a Mubaraka osvobodil. Prokurátor se proti osvobozujícímu rozsudku chce odvolat.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , ČTK/ZUMA

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ