Egyptská armáda zaujala pozice na severu Sinajského poloostrova k ochraně tamního plynovodu a zklidnění situace. S rozmístěním vojáků souhlasil Izrael, přestože poloostrov má být podle mírové smlouvy demilitarizovaným územím.
Káhira požádala Izrael o svolení s využitím armády na Sinaji v souvislosti s nepokoji, které svrhly prezidenta Husního Mubaraka. Vojsko má mimo jiné chránit také rudomořská letoviska. Do jednoho z nich, do Šarm aš-Šajchu, se Mubarak po odstoupení uchýlil.
Vojáci mají také ochránit plynovody, jimiž Egypt vyváží plyn do Izraele a Jordánska. Při útoku 5. února byla linka vedoucí do Jordánska poškozena. Akce se připisuje právě beduínům, nespokojeným s politikou Káhiry vůči nim.
Následkem tohoto útoku byl plynovod uzavřen v obou větvích. Export měl být dnes obnoven, ale podle čerstvé zprávy se oprava protáhne a vývoz zřejmě začne znovu až koncem měsíce.
Nepokoje vzbuzují také obavy nad bezpečností Suezského průplavu. Izrael znepokojila tento týden zpráva, že se tuto vodní cestu poprvé od revolučního roku 1979 chystají použít íránská vojenská plavidla. Ministr zahraničí Avigdor Lieberman to označil za provokaci. Íránci prý chtěli vyslat své námořníky na dvou válečných lodích do spojenecké Sýrie na výcvik.
Správa průplavu dnes oznámila, že Íránci žádost o použití Suezu stáhli. Neudali prý důvod ani nesdělili, zda jde o odklad nebo o zrušení cesty. Podle platných zásad válečným plavidlům vydávají povolení pro použití Suezu egyptská ministerstva zahraničí o obrany. Podle egyptských zdrojů jsou teď fregata Alvand a zásobovací plavidlo Chark poblíž saúdskoarabského přístavu Džidda.