Egyptská vláda Muslimskému bratrstvu <span>zatrhla hody</span>

Zahraničí
17. 9. 2007 19:05
Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Mahdí Akef
Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Mahdí Akef

Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Mahdí AkefHodování v pětihvězdičkovém hotelu má dvacetiletou tradici a jeho zákaz je podle vedení Muslimského bratrstva součástí strategie vládní represe opozice. Poprvé po dvou desetiletích budou muset Muslimští bratří slavit ramadán o samotě.

Zhruba 1500 členů Muslimského bratrstva, al-Ichván al-muslimún, si o letošním ramadánu bude muset nechat zajít chuť na výroční hodování v pětihvězdičkovém káhirském hotelu. Vláda Husního Mubaraka (79) jim totiž vystavila stop.

Vůdce největší opoziční skupiny v zemi Muhammad Mahdí Ákif za opatření kritizoval egyptského ministra vnitra. „Tohle rozhodnutí ničí egyptskou reputaci a zanechává dojem nestability, který pak negativně ovlivňuje politické, ekonomické a sociální prostředí v našem milovaném Egyptě," cituje Ákifa jihoafrický list Mail & Guardian.

Ministerstvo vnitra odmítlo výrok komentovat, ale úředníci chráněni anonymitou řekli, že zákaz akce spadá do širšího rámce potírání opozice. Vláda za poslední měsíce pozatýkala stovky členů Bratrstva a začala se zabývat i opozičními hlasy v médiích.

Ve čtvrtek egyptský soud poslal editory bulvárních plátků na rok do vězení za nactiutrhání prezidentovi a vládnoucí straně. Za oběma případy je jednoduchá rovnice. Zpochybňování Mubarakovy vojenské vlády rovná se vězení.

Podle analytiků jsou vládní kroky způsobené nejistotou ohledně  nástupce pětadvacet let vládnoucího Mubaraka. Mnoho Egypťanů si myslí, že by se do čela země mohl dostat jeho syn Džamál. Tento scénář však čelí široké opozici.

„Eskalace proti Bratrstvu (al-Ichván) a tisku reflektuje velkou nestálost na politické scéně kvůli zápasu o moc uvnitř institucí," řekl podle Mail & Guardian Diá Rašván analytik centra pro politiku a strategická studia al-Ahrám.

Muslimské bratrstvo vzbudilo ve vládě obavy poprvé před dvěma lety, když získalo pětinu křesel v dolní komoře parlamentu a stalo se tak největším opozičním blokem. Od roku 1954 byla sice organizace oficiálně zakázaná, ale její členové kandidovali jako nezávislí.

Pokud by Mubarakova vojenská diktatura někdy připustila otevřené volby, soudí se, že Bratrstvo by mohlo svobodné volby vyhrát.

Egyptská vláda však nepotlačuje jen politické oponenty. Minulé úterý úřady zakázaly činnost právní poradny Asociace pro lidská práva, která se účastnila první žaloby proti důstojníkovi státní bezpečnosti. Důvodem soudního sporu bylo údajné týrání.

Na fotografii: Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Mahdí Ákif, 12. duben 2007

FOTO: Al-Masryoon

Autor: - els -

Další čtení

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Zahraničí
27. 4. 2025

AP: Za 24 hodin zemřelo při izraelských úderech v Gaze 51 Palestinců

Zahraničí
27. 4. 2025

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo 11 lidí a přes 20 bylo zraněno

Zahraničí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ