Egyptský <span>antisemita šéfem</span> UNESCO? Šance má

Zahraničí
28. 5. 2009 12:50
Egyptský ministr kultury Farúk Hosní.
Egyptský ministr kultury Farúk Hosní.

Farúk Hosní, malíř a ministr, v rozhovoru s Jediot Achronot.Jeho kandidatura na křeslo generálního ředitele UNESCO (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu) je považována za velmi spornou. Egyptský ministr kultury Farúk Hosní označil mimo jiné izraelskou kulturu za rasistickou a vyzval k pálení izraelských knih. Přesto nejsou jeho šance na šéfování UNESCO špatné.

Minulý týden obvinili Hosního z antisemitismu filozof Bernard-Henri Levy, režisér Claude Lanzmann a nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel. Učinili tak na stránkách francouzského listu Le Monde.

Nyní se egyptský ministr v témže listu omlouvá a lituje svých dřívějších slov. „Nic mi není vzdálenějšího než rasismus, negace jiných anebo přání, abych se vyjadřoval zraňujícím způsobem o židovské kultuře či jiných kulturách, píše Hosní.

V kampani proti kandidatuře ministra jsou mu přisuzovány výroky, které ho odhalují nejen jako antisemitu, ale je možné ho považovat za tupého idiota, o jehož duševním stavu lze oprávněně pochybovat, píše německý deník taz.

Hosní se oficiálně uchází o šéfování OSN.Roku 2001 měl egyptský ministr kultury prohlásit, že izraelská kultura je „nelidská, agresivní, rasistická a nadřazená". Izraelský přínos civilizaci je podle něj nijaký, vše si vždy jen přivlastnili od jiných.

Když si loni v květnu dělal jeden egyptský poslanec starosti, že v Alexandrijské knihovně se ukládají také izraelské knihy, Hosní údajně zareagoval slovy: „Přines mi ty knihy, a pokud existují, před tvýma očima je spálím."

Proti Hosního kandidatuře na generálního ředitele UNESCO se nepostavila jen zmíněná trojice intelektuálů. Protestují mezi jinými i prezidentka Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová nebo Zelení v německém Spolkovém sněmu, podle nichž je Hosního kandidatura „nepřijatelná", neboť na sebe opakovaně upozornil antisemitskými a protiizraelskými výroky.

UNESCO bude o novém  generálním řediteli rozhodovat letos v říjnu. Za Hosním stojí nejen jeho mateřská země Egypt, ale celý arabský svět. Jeho šance nevypadají špatně.

Egyptský ministr kultury Farúk Hosní.Co ale možná jeho kritici přehlédli, proti Hosního úsilí usednout do čela UNESCO se přestal stavět sám židovský stát. Stalo se tak před dvěma týdny po dohodě izraelského premiéra Benjamina Netanjahu a egyptského prezidenta Hosního Mubaraka.

Lze se jen dohadovat, co je obsahem dealu obou politiků.

Farúk Hosní se narodil roku 1938 v Alexandrii. Od roku 1987 tento abstraktní malíř zastává post egyptského ministra kultury. Před svým jmenování žil a pracoval v Římě a Paříži. jeho práce byly vystavovány v řadě zemí Evropy a Blízkého východu.

V Egyptě si získal jméno i jako bojovník za rovnoprávnost, když se zasazoval za vzdělání dívek a žen a nošení závoje označil za „krok zpět" pro egyptské ženy. Tím vzbudil nemalou nevoli konzervativního kléru.

Jeden z Hosního mnoha obrazů namalovaný v roce 2009.

Foto: webové stránky Farúka Hosního a Wikipedia

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ