Etiopie chce na Britech zpět ukradeného prince

Zahraničí
22. 6. 2007 12:37
Hořící císařská pevnost Magdala, 1868
Hořící císařská pevnost Magdala, 1868

Hořící císařská pevnost Magdala, 1868Etiopané se dožadují návratu ostatků císařova syna, který byl zajat a roku 1868 odvezen do Británie, aby byl vzdělán a stal se "gentlemanem".

V gotické nádheře kaple svatého Jiří Windsorského hradu se leskne malá destička. Připomíná jméno prince Alemayeha Tewodrose a stojí na ní: „Byl jsem cizincem a vy jste mne přijali.“

Destička a pozůstatky jsou jedinou hmatatelnou připomínkou tragického příběhu sedmiletého chlapce, který byl vtažen do zřejmě největšího drancování ve jménu Britské říše.

V dubnu roku 1868 Britové pod Robertem Napierem dobyli prastarou pevnost Magdalu u stejnojmenné osady severně od Addis Abeby (dnes Amba Marjam). Agresivní válka, kterou vedli s křesťanským císařem Tewodrosem II. (Theodor), skončila pro Napiera povýšením do šlechtického stavu jakožto barona Napiera z Magdaly. Pro údajného potomka židovského krále Šalomouna a arabské královny Bilkis ze Sáby zoufale: prohrál a vzal si život.

Britové tehdy zajali i následníka trůnu Alemajeha. Osiřelý princ byl odvlečen do Anglie, kde měl být vychován jako džentlmen, jak si také přála královna Viktorie. S ním putoval i vyrabovaný císařský poklad včetně 350 starých manuskriptů. princ Alemajehu, nedatováno

Podle dochovaných zpráv, které shromáždil britský deník The Independent, bylo tehdy potřeba dvou set mul a patnácti slonů, aby mohl být náklad dopraven do nejbližšího přístavu na Rudém moři.

V Anglii prince nic nepřitahovalo. Knihy, vojenská akademie a ani ragby. Neměl žádnou rodinu, ani kamarády na které by se mohl spolehnout a bavit se s nimi. Zemřel o necelých deset let později na zánět pohrudnice. Podepsal se na něm stesk po sedm tisíc kilometrů vzdáleném domově. Údajně tehdy truchlila i královna Viktorie.

Vzpomínky oživil před dvěma týdny etiopský prezident Wolde-Giorgis Girma (82), když napsal britské královně oficiální dopis s žádostí o vydání princových pozůstatků. Doufá, že budou zpět v Etiopii na oslavu letošního tisíciletého výročí země.

Etiopané mají vlastní kalendář, který je o sedm let pozadu za evropským a nový rok (a zároveň poslední v etiopském tisíciletí) připadá na září: rok 2000 nastane 12. září 2007.

Kampaň za navrácení pozůstatků udržuje student etiopského původu, který je na základní škole v Británii. Před týdnem doručil petici za navrácení kořisti z roku 1868 a pozůstatků prince do sídla britského premiéra. Končící Tony Blair záležitost nekomentoval.

Etiopané nejsou bez šancí. Předloni se jim podařilo přimět italskou vládu, aby vrátila dvacetimetrový obelisk z Aksumu, který do Říma roku 1937 odvlekl Benito Mussolini (viz TÝDEN 17/05).

Ačkoliv Británie 139 let staré události vnímá jako koloniální záležitost, v Etiopii jsou pořád vnímány jako velká křivda.

FOTO: www.britishempire.co.uk

Autor: - els -

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ