Etiopie chce na Britech zpět ukradeného prince

Zahraničí
22. 6. 2007 12:37
Hořící císařská pevnost Magdala, 1868
Hořící císařská pevnost Magdala, 1868

Hořící císařská pevnost Magdala, 1868Etiopané se dožadují návratu ostatků císařova syna, který byl zajat a roku 1868 odvezen do Británie, aby byl vzdělán a stal se "gentlemanem".

V gotické nádheře kaple svatého Jiří Windsorského hradu se leskne malá destička. Připomíná jméno prince Alemayeha Tewodrose a stojí na ní: „Byl jsem cizincem a vy jste mne přijali.“

Destička a pozůstatky jsou jedinou hmatatelnou připomínkou tragického příběhu sedmiletého chlapce, který byl vtažen do zřejmě největšího drancování ve jménu Britské říše.

V dubnu roku 1868 Britové pod Robertem Napierem dobyli prastarou pevnost Magdalu u stejnojmenné osady severně od Addis Abeby (dnes Amba Marjam). Agresivní válka, kterou vedli s křesťanským císařem Tewodrosem II. (Theodor), skončila pro Napiera povýšením do šlechtického stavu jakožto barona Napiera z Magdaly. Pro údajného potomka židovského krále Šalomouna a arabské královny Bilkis ze Sáby zoufale: prohrál a vzal si život.

Britové tehdy zajali i následníka trůnu Alemajeha. Osiřelý princ byl odvlečen do Anglie, kde měl být vychován jako džentlmen, jak si také přála královna Viktorie. S ním putoval i vyrabovaný císařský poklad včetně 350 starých manuskriptů. princ Alemajehu, nedatováno

Podle dochovaných zpráv, které shromáždil britský deník The Independent, bylo tehdy potřeba dvou set mul a patnácti slonů, aby mohl být náklad dopraven do nejbližšího přístavu na Rudém moři.

V Anglii prince nic nepřitahovalo. Knihy, vojenská akademie a ani ragby. Neměl žádnou rodinu, ani kamarády na které by se mohl spolehnout a bavit se s nimi. Zemřel o necelých deset let později na zánět pohrudnice. Podepsal se na něm stesk po sedm tisíc kilometrů vzdáleném domově. Údajně tehdy truchlila i královna Viktorie.

Vzpomínky oživil před dvěma týdny etiopský prezident Wolde-Giorgis Girma (82), když napsal britské královně oficiální dopis s žádostí o vydání princových pozůstatků. Doufá, že budou zpět v Etiopii na oslavu letošního tisíciletého výročí země.

Etiopané mají vlastní kalendář, který je o sedm let pozadu za evropským a nový rok (a zároveň poslední v etiopském tisíciletí) připadá na září: rok 2000 nastane 12. září 2007.

Kampaň za navrácení pozůstatků udržuje student etiopského původu, který je na základní škole v Británii. Před týdnem doručil petici za navrácení kořisti z roku 1868 a pozůstatků prince do sídla britského premiéra. Končící Tony Blair záležitost nekomentoval.

Etiopané nejsou bez šancí. Předloni se jim podařilo přimět italskou vládu, aby vrátila dvacetimetrový obelisk z Aksumu, který do Říma roku 1937 odvlekl Benito Mussolini (viz TÝDEN 17/05).

Ačkoliv Británie 139 let staré události vnímá jako koloniální záležitost, v Etiopii jsou pořád vnímány jako velká křivda.

FOTO: www.britishempire.co.uk

Autor: - els -

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ