"Etnické čistce v Jižním Súdánu nezabránily USA ani OSN"

Zahraničí
18. 10. 2017 16:30
Vládní vojáci v Jižním Súdánu.
Vládní vojáci v Jižním Súdánu.

Spojené státy a OSN se loni v létě nepokusily zabránit etnické čistce prováděné vojáky Jižního Súdánu v oblasti města Yei, přestože několik činitelů žádalo své nadřízené o zásah. Uvedla to agentura AP, která k tématu vydala rozsáhlou reportáž. Ze zasaženého regionu na jihu země od loňského července uteklo přes milion obyvatel, počet obětí není znám, ale odhaduje se na desítky tisíc.

Město Yei, kterého se do té doby občanská válka výrazněji nedotkla, se během několika týdnů loni změnilo v epicentrum celostátního tažení armády, uvedla AP. Vojáci prezidenta Salvy Kiira údajně pálili osady a vraždili obyvatele včetně žen a dětí, přičemž OSN události považuje za etnickou čistku.

"OSN musí nasadit mírové jednotky a Spojené státy musejí změnit svůj přístup tváří v tvář potenciální genocidě," varovali zahraniční pozorovatelé. Jejich požadavky ale nebyly vyslyšeny: OSN do města Yei neposlala vojáky a Spojené státy podle všeho v rozporu se zákonem zakazujícím podporu jakékoli organizace hrubě porušující lidská práva pokračovaly ve spolupráci s armádou. AP tyto závěry zveřejnila po prozkoumání přes třiceti interních dokumentů OSN, Bílého domu a amerického ministerstva zahraničí, rovněž provedla desítky rozhovorů se současnými a bývalými zaměstnanci.

Ředitelka Afrického centra strategických studií při americkém ministerstvu obrany Kate Almquistová Knopfová přirovnává scénář v Jižním Súdánu k událostem ve Rwandě, kde v roce 1994 zemřelo za sto dní téměř milion lidí. "To samé se momentálně děje v Jižním Súdánu. Děje se to před očima Afriky. Děje se to před očima Ameriky. Děje se to před očima OSN," řekla.

Jižní Súdán s přibližně osmi miliony obyvatel je nejmladší zemí na světě. V roce 2013 tam vypukla občanská válka, násilí na nějakou dobu utichlo po sjednání příměří za pomoci Spojených států. Příměří se však loni v létě zhroutilo a boje mezi stoupenci prezidenta Kiira a bývalého povstaleckého vůdce Rieka Machara se 7. července rozhořely nanovo.

Jen za prvních pět dní bojů zahynulo nejméně 300 lidí. Vládní síly se tehdy podle bývalého místního činitele prohnaly také obcí Nyori jihozápadně od Yei. "Viděl jsem na vlastní oči, jak byly masakrovány malé děti," uvedl činitel. Místní obyvatelka Rose Kidenová, jejíž sestru údajně znásilnilo osm vojáků, řekla, že přítomní pracovníci OSN násilí přihlíželi, aniž zasáhli.

O dva měsíce později začaly v Jižním Súdánu operovat první dočasné hlídky OSN. Násilí po jejich odchodu pokračovalo a zvláštní poradce Adama Dieng varoval před "potenciálem pro genocidu". Permanentní mírovou misi OSN v zemi stále nemá. Napříč Jižním Súdánem působí zhruba 12 tisíc jejích vojáků, avšak podle amerických zdrojů je na zajištění bezpečnosti obyvatelstva potřeba asi 40 tisíc mužů.

"Všechno záleží na prostředcích, které má mise k dispozici," řekl mluvčí jihosúdánské mise Daniel Dickinson.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , Bullen Chol

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ