EU ve Středozemním moři začala cvičit libyjské námořníky

Zahraničí
27. 10. 2016 11:18
Operace na moři.
Operace na moři.

Námořní operace Evropské unie začala s výcvikem příslušníků libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Oznámila to diplomatická služba EU v době, kdy její šéfka Federica Mogheriniová v Bruselu jednala s ministry obrany zemí NATO o způsobu, jak může aliance evropskou operaci nazvanou Sophia podpořit. Na závěr jednání generální tajemník NATO řekl, že alianční země se rozhodly do dvou týdnů poskytnout na podporu operace EU lodě i letouny.

"V centrálním Středomoří budeme mít námořní hlídková letadla a lodě," řekl Stoltenberg s tím, že alianční technika zlepší zpravodajské informace unijní operace a bude jí také zajišťovat logistickou podporu. Lodě nyní nabízí Řecko a Turecko, letadla také Řekové a Turci, ale navíc i Španělé a Italové. NATO na podporu operace Sophia, spuštěné ve snaze čelit migrační krizi, upravuje svou dlouholetou protiteroristickou operaci ve Středozemním moři. Pomoc evropské operaci je podle Stoltenberga velice závažná a nutná, další spojenci proto zvažují svůj příspěvek stejně jako některé alianci blízké nečlenské země. Dnešního jednání ministrů obrany aliance s Mogheriniovou se zúčastnili také zástupci Švédska a Finska.

Cílem zahájeného evropského výcviku libyjských námořníků je podle unijní diplomacie zlepšení jejich možností při vyhledávacích a záchranných operacích v libyjských vodách. V první fázi na dvou plavidlech operace Sophia celkem 78 studentů a jejich školitelů probírá jak základní námořní dovednosti, tak pokročilejší oblasti, a to včetně otázky lidských práv a mezinárodních pravidel.

Stoltenberg připomněl, že NATO podporuje libyjskou vládu uznanou OSN, její experti byli nedávno jednat na aliančním velitelství v Bruselu. "Nyní s nimi pracujeme na tom, jak by mohlo pomoci NATO. Hlavní směr pro alianci není výcvik, ale soustředíme se na to, jak vybudovat bezpečnostní instituce," vysvětlil.

"Silnější Evropa znamená silnější NATO," podotkl Stoltenberg. S Mogheriniovou ministři obrany aliance dnes debatovali také o prohlubování spolupráce například při vojenských cvičeních, nebo v otázkách kybernetické obrany a hybridních hrozeb. Konkrétní výsledky chtějí Stoltenberg a Mogheriniová předložit v prosinci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AP/Petros Giannakouris

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ