Francie shazovala libyjským rebelům zbraně

Zahraničí
29. 6. 2011 16:50
Francouzské letectvo je na shazování materiálu dobře připraveno.
Francouzské letectvo je na shazování materiálu dobře připraveno.

Francie v posledních několika týdnech shazovala zbraně na území Libye, aby pomohla povstalcům bojujícím proti režimu tamního vůdce Muammara Kaddáfího. S odvoláním na vysoce postavené francouzské zdroje to uvedl deník Le Figaro, vláda to pak potvrdila.

Paříž do oblasti ležící několik desítek kilometrů jižně od libyjské metropole za pomoci padáků přepravila "významné množství" zbraní, zejména ruční granátomety, útočné pušky, kulomety a hlavně protitankové střely Milan. Další výzbroj poslala Francie rebelům po zemi, včetně několika lehkých tanků šlo dohromady o čtyřicet tun vojenského materiálu. Mluvčí francouzské armády Thierry Buckhard informaci potvrdil.

Dodávek zbraní pro rebely se podle protirežimní koalice embargo OSN netýká.Podle Buckharda se dodávky uskutečnily počátkem června. Francie z letadel shazovala vybavení rebelům, kteří byli oblíčeni Kaddáfího silami v horách v regionu Džabal Nafúsa. Francie se ke kroku rozhodla, protože libyjské vládní jednotky neumožnily otevřít koridor pro humanitární pomoc. Buckhard označil zbraně, které francouzští piloti shazovali z letadel s pomocí padáků, za "vybavení k sebeobraně".

Akce francouzské armády se prý obešla bez podpory spojenců, kteří v Libyi od března provádějí operace proti Kaddáfího režimu. Deník se prý také dostal k mapě s razítkem francouzské kontrarozvědky (DGSE), podle které se povstalci nedávno zmocnili pěti míst v horském regionu Džebel Nefúsa, kam zbraně případně mohly být poslány. Francouzští představitelé doufají, že postup povstalců na jižní frontě by mohl povzbudit odpor v hlavním městě a přispět k případnému pádu režimu.

Embargu navzdory

Na Libyi sice OSN vyhlásila zbrojní embargo (článkem 9 rezoluce 1970), leč další rezoluce Rady bezpečnosti (1973) dává výjimku: "povoluje členským státům (…) podniknout veškeré nezbytné kroky, nehledíce na článek 9 rezoluce 1970, k ochraně civilistů a civilisty obydlených oblastech, jimž hrozí útok".

Rebelové s minometem u Misuráty.Povstalci dosud tvrdili, že zbraně k nim proudí z Kataru. Mluvčí politického orgánu libyjských vzbouřenců Mahmúd Šammám v úterý po setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym řekl, že vzbouřenecká rada o žádnou další armádní pomoc nepožádala. "Dostáváme (vojenské) prostředky z jiných míst."

Libyjská ozbrojená opozice po více než sto dnech bojů proti vládním jednotkám drží východní části země. Britský ministr zahraničí William Hague řekl, že vzbouřenci minulý týden obdrželi prvních sto milionů dolarů (téměř 1,7 miliardy korun) z mezinárodní pomoci. Peníze, určené na mzdy zaměstnanců veřejného sektoru v oblastech ovládaných rebely, povstalci dostali přes zvláštní finanční mechanismus, který ustavili členové mezinárodní skupiny k Libyi.

Její členové na začátku června libyjskému odboji slíbili poskytnout více než 1,3 miliardy dolarů (téměř 22 miliard korun).

Autor: - mav -, AFP, ČTK Foto: ČTK/AP , Francouzské letectvo

Další čtení

AfD zaznamenala v průzkumu rekordní podporu 26 procent, vyhrála by volby

Zahraničí
22. 4. 2025

Ozbrojenci zaútočili na turisty v Kašmíru, mrtvých je nejméně 26

Zahraničí
22. 4. 2025
Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ