<span>George Bush</span> zahájil návštěvu Afriky

Zahraničí
16. 2. 2008 09:18
George Bush po příjezdu do Afriky.
George Bush po příjezdu do Afriky.

George Bush po příjezdu do Afriky.Spojené státy se aktivně zapojují do řešení zmatků v Africe a vyzývají představitele vlády i opozice v Keni, aby učinily konec povolebnímu násilí, jež si v této východoafrické zemi vyžádalo už přes tisíc obětí na životech. Prohlásil to při krátké zastávce v Beninu americký prezident George Bush, který zde zahájil týdenní cestu po pěti afrických zemích.

Z Beninu už odletěl i s manželkou Laurou do tanzanské metropole Dáresalámu, odkud se pak vydá do Rwandy, Ghany a Libérie.

Bush do Keni vysílá svou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou, aby podpořila mírový dialog mezi tamní vládou a opozicí, zprostředkovaný bývalým šéfem OSN Kofim Annanem. Důležité je, "aby si vůdcové vyslechli z první ruky, že si Spojené státy přejí, aby skončilo násilí a dohoda o rozdělení moci pomohla zemi vyřešit její problémy. To je diplomacie," řekl Bush.

USA jsou prý rovněž připravené uvalit sankce na jednotlivce, kteří by bránili mírovému procesu v Keni. Washington už v minulosti pohrozil osmi politickým vůdcům a obchodníkům podezřelým z rozpoutávání násilností, že jim zakáže vstup do Spojených států. Keňské organizace pro ochranu lidských práv vyzývají i ostatní západní země, aby se k americké iniciativě připojily.

Na tiskové konferenci v Cotonou také vyjádřil naději, že při pobytu ve Rwandě se mu podaří přesvědčit vedení této země o nutnosti urychlit vyslání mezinárodních jednotek OSN a Africké unie do západosúdánského Dárfúru. Tamní humanitární krize v důsledku ozbrojeného konfliktu zasáhla miliony lidí. Právě rwandské jednotky tvoří největší část mírové mise.

Kromě krizové situace v Keni a v Súdánu a dalších ozbrojených konfliktů patří k tématům Bushovy cesty rozvoj zdravotnictví a vzdělávání v regionu, obchodní vztahy a o boji proti AIDS.

Bush je prvním prezidentem USA, který západoafrický Benin navštívil. Při setkání s jeho prezidentem Thomasem Bonim Yayim ocenil boj tamní vlády s korupcí. "Váš boj proti korupci je viditelný," konstatoval.

Benin je sice jednou z nejchudších zemí na světě, velmi málo rozvinutou a také velmi ovládanou korupcí. Je však považován za jednu z nejstabilnějších zemí v Africe společně s ostatními zeměmi, kam Bush zavítá. Nicméně v roce 1998 se ambasáda USA v tanzanské metropoli Dáresalámu stala terčem bombového útoku stoupenců islámského radikála Usámy bin Ládina. Zahynulo při něm 11 lidí. Ve stejnou chvíli si však koordinovaný atentát na americké velvyslanectví v keňském Nairobi vyžádal přes 200 lidských životů, mezi nimiž bylo i 12 Američanů.

Americký prezident se ještě během soboty přesunul do Tanzanie, kde stráví největší část své africké cesty. Na letišti v Dáresalámu na něj čekaly tisíce lidí s transparenty jako "Vážíme si demokracie" nebo "Děkujeme vám za pomoc v boji s malárii a HIV". Bushe po příletu uvítal tanzanský prezident Jakaya Mrisho Kikwete, kterého USA oceňují za pokrok při rozvoji demokracie i hospodářství v zemi.

Proti návštěvě amerického prezidenta už v pátek protestovali tanzanští muslimové v Dáresalámu. Pochod městem se obešel bez násilí. Demonstrujícím, kteří pálili americké vlajky a skandovali hesla jako "Bush je zloděj ropy", policie zabránila, aby se přiblížili k budově amerického velvyslanectví. Organizátoři akce slíbili, že budou Bushe "doprovázet" po celou dobu jeho návštěvy.

Návštěva má podle agentury Reuters pomoci vytvořit nové vztahy založené na obchodní spolupráci a investicích. "Doba pomoci a autoritářství je pryč. Společné podnikání s Afrikou, to je budoucnost všude," prohlásil Bush před odletem na "černý kontinent".

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ